Снимка: БГНЕС
fallback

Не е нужно човек да е запален читател на романи от Студената война, за да види ехото от приключенията на 007 в събитията от реалния живот около газопроводите „Северен поток“ тази седмица. За един ден тръбопроводите, които свързват Русия с Германия под Балтийско море, претърпяха не едно, не две, а три отделни големи теча. В съзнанието изниква думата саботаж. Три теча за един ден изглеждат много, много не наред, пише Bloomberg.

Оставете настрана факта, че нито един от газопроводите „Северен поток" не работи в момента. Течовета са по-скоро съобщение: Русия отваря нов фронт в енергийната си война срещу Европа. Първо, въоръжи доставките на газ, спирайки доставките, включително по газопровода „Северен поток“. Сега може да атакува енергийната инфраструктура, която някога е използвала за транспортиране на енергията си.

Първата стъпка в милитаризацията на енергийните доставки можеше лесно да бъде обърната; просто имаше нужда от политическо решение за възстановяване на притока на газ. Вторият етап обаче е по-дългосрочен и може би дори постоянен. Ако някой в ​​Европа е очаквал, че Германия ще получи газ през тръбопроводите „Северен поток“ през 2023 г., тази очевидна атака слага край на тези надежди.

Oще по темата

„Унищожението, което се случи в рамките на един ден на три линии от тръбопроводната система „Северен поток“, е безпрецедентно“, каза операторът на газопровода във вторник в изявление. „Сега е невъзможно да се оцени срокът за възстановяване на операциите.“

Може ли да е инцидент? Може би. Подводно кално свлачище може да обясни нарушаване на целостта на тръбите. Но геоложките институти не са засичали никакви земетресения наблизо наскоро, което предполага, че проблемът е причинен от човешка намеса. В миналото риболовни мрежи от траулери са повреждали подводни кабели, прекъсвайки телефонните и интернет услугите. Но дълбочината на тръбопроводите на "Северен поток" и техният размер в сравнение с телекомуникационните кабели правят тази възможност далечна. Подводница може да се е ударила в морското дъно и да се удари в тръбопровода. Но да се сблъскате три пъти, на три различни места? Малко вероятно, освен ако не е направено нарочно. Нечестната игра е най-вероятното обяснение.

Кой има полза? В социалните медии мнозина бързо посочиха, че президентът на САЩ Джо Байдън е обещал да „сложи край“ на газопровода. "Обещавам ви, ще можем да направим това“, каза той по-рано тази година в клип, широко разпространен във вторник. Теоретиците на конспирацията винаги виждат ръката на ЦРУ във всичко. Според Bloomberg ясният бенефициент от окончателното спиране на газопроводите „Северен поток“ е руският президент Владимир Путин.

Течовете от тръбопровода се случиха в датски води и енергийните власти на страната бързо разбраха истината: аварии като тази просто не се случват. „Счупването на газопроводи е изключително рядко и затова виждаме причина да повишим нивото на готовност“, каза във вторник в изявление Кристофър Бьотцау, ръководител на Датската енергийна агенция. „Искаме да осигурим задълбочен мониторинг на критичната инфраструктура на Дания, за да подобрим сигурността на доставките занапред.“

Европейските съседи на Дания трябва да последват примера и да поставят своята енергийна инфраструктура в повишена готовност. Вътре в енергийната индустрия политици и ръководители насаме шепнат, че техните опасения относно предстоящата зима не са ограничени само до доставките на газ, но също така обхващат кибератаки и саботаж срещу енергийната разпределителна мрежа. В продължение на месеци длъжностни лица и ръководители са обсъждали риска насаме. Сега кошмарът изглежда се сбъдва.

Европа е пресечена от мрежа от хиляди километри газопроводи и нефтопроводи и дори по-дълги надземни електропроводи, свързващи стотици помпени станции, места за съхранение и трансформатори. Ударете един, или чрез кибератака, или чрез физически саботаж, и ударът ще отекне из целия континент.

Историята показва, че рискът от смущения от кибератаки е реален - и предишни инциденти показват, че енергийната мрежа е много по-уязвима, отколкото правителствата признават.

През май 2021 г. кибератака принуди Colonial Pipeline, най-важният тръбопровод за превоз на бензин, дизел и реактивно гориво в САЩ, да бъде спрян, което сериозно наруши доставките за американското източно крайбрежие. По това време Белият дом каза, че атаката е извършена от група, работеща от Русия, която е поискала и получила паричен откуп. По-рано тази година кибератака срещу съоръжения за товарене в ключовия европейски петролен център Амстердам-Ротердам-Антверпен предизвика хаос на пазара на рафинирани продукти. Повече от дузина петролни терминали бяха засегнати и се появи местен недостиг.

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, отразяващ енергията и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.

Целият анализ четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

116

Сатир

преди 1 година

Ако някой в ​​Европа е очаквал, че Германия ще получи газ през тръбопроводите Северен поток през 2023 г., тази очевидна атака слага край на тези надежди. - що така *** експертите. Путин затваря и отваря. Взривовете са от някой друг!?!?!?

115

Хитър Петър

преди 1 година

Само една държава е способна на такива мерзост и това е русия! Никакво съмнение няма в това! Кремъл знае че скоро ще бъдат пометени от самите руснаци и си отмъщават като съсипат и бъдещето на сънародниците си! Това да унищожават да чупят да рушат е в руската душа и не го казвам аз това пишат всичките им интелектуалци и писатели!

114

Нов

преди 1 година

Европа е протекторат на САЩ.Войната на САЩ е срещу Европа и Русия..

fallback