Авиационен експерт стана поредният руски високопоставен служител, загинал при мистериозни обстоятелства.

Анатолий Геращенко, бившият ръководител на Московския авиационен институт (MAI), загина при мистериозно падане в централата на института в руската столица във вторник.

Пресслужбата на организацията пусна изявление, описващо смъртта на 73-годишния мъж като "резултат от злополука", добавяйки, че преждевременната му кончина е "колосална загуба за MAI и научната и педагогическа общност".

Още по темата
Руското издание "Известия", цитирайки неназован източник, съобщава, че Геращенко е "паднал от голяма височина по стълбите". Съобщава се, че той е обявен за мъртъв на място.

"На 21 септември 2022 г. в резултат на злополука почина Анатолий Николаевич Геращенко, доктор на техническите науки, професор, съветник на ректора на Московския авиационен институт", съобщиха от пресслужбата на организацията. "Колективът на Московския авиационен институт изказва съболезнования на близките и близките на Анатолий Николаевич. Това е колосална загуба за МАИ и научно-педагогическата общност."

В института е създадена комисия, която да проучи обстоятелствата около странната му смърт.

MAI е един от водещите научноизследователски университети в Русия, отговорен за развитието на аерокосмическата технология и е тясно свързан с Министерството на отбраната на Путин.

73-годишният Геращенко е прекарал цял живот в института, посещавайки университета като инженер, преди да си проправи път, за да го ръководи в продължение на осем години.

Той получи руския медал на ордена за заслуги към отечеството първа степен и беше изтъкнат професор с повече от 50 научни публикации, който остана като влиятелен съветник след пенсионирането си през 2015 г.

Смъртта му идва по-малко от две седмици, след като изпълнителен директор, назначен да помага за наблюдението на развитието в руския Далечен изток, почина при странно падане от движеща се лодка само няколко дни след като присъства на икономически форум с Путин.

39-годишният Иван Печорин беше управляващ директор на Корпорацията за развитие на Далечния изток и Арктика на Путин.Преди него пък почина колегата му Игор Носов. Твърди се, че 43-годишният мъж е издъхнал след сърдечен удар.

Те са последните имена в дългата поредица висши служители от руския енергиен, технологичен и финансов сектор, свързани с Кремъл, починали при подозрителни обстоятелства през последните месеци.

Всяка смърт е представяна като злополука или самоубийство от властите, но мнозина вярват, че служители, които се възприемат като заплаха за властта на Путин, най-вероятно поради чувствителната информация, с която са запознати, просто биват отстранени от игралното поле .

На 1 септември петролният магнат Равил Маганов, на 67 години, падна от прозореца на шестия етаж на московска болница. Твръди се обаче, че председателят на Лукойл – втората по големина петролна компания в Русия – е бил "бит", преди да бъде "изхвърлен от прозореца", въпреки че това не е независимо потвърдено.

Лукойл преди това изрази опозиция срещу войната в Украйна.

Смъртта на Маганов дойде малко преди Путин да пристигне в елитната Централна клинична болница, за да отдаде последна почит на последния съветски лидер Михаил Горбачов, който почина в болницата само дни по-рано.

През юли 61-годишният Юрий Воронов, ръководител на транспортна и логистична компания за компания, свързана с "Газпром", беше намерен мъртъв в плувния си басейн.

Съобщава се за още две смъртни случаи на ръководители, свързани с Газпром, в елитни домове близо до Санкт Петербург, което подклажда подозренията, че смъртта може да е била убийство. 61-годишният Александър Тюлаков, високопоставен служител по финансите и сигурността на" Газпром" на ниво заместник генерален директор, беше открит мъртъв в деня след началото на войната в Украйна през февруари.

Вратът му беше в примка в дома му за £500 000 в елитния комплекс от затворен тип "Ленински", но много доклади твърдят, че тялото му е било жестоко бито, което доведе до спекулации, че е бил под силен натиск.

Това стана само три седмици след като Леонид Шулман, 60-годишен, ръководител на транспорта в Gazprom Invest, беше открит мъртъв с множество прободни рани в локва кръв на пода на банята си в същия затворен жилищен комплекс.

43-годишният милиардер Александър Суботин, също свързан с приятелския на Кремъл енергиен гигант "Лукойл", където беше топ мениджър, беше намерен мъртъв през май.

Една от теориите е, че Суботин, който също е собственик на корабна компания, е бил отровен от отрова на крастава жаба, предизвикваща сърдечен удар. А през април богатият Владислав Аваев, 51, бивш служител на Кремъл, тясно свързан с руската финансова институция "Газпромбанк", изглежда е посегнал на живота си, след като е убил жена си Елена и 13-годишната си дъщеря.

Приятели оспориха съобщенията, че той е ревнувал, след като съпругата му признала, че е бременна от техния шофьор. Има твърдения, че той е имал достъп до финансовите тайни на кремълския елит.

Няколко дни по-късно 55-годишният мултимилионер Сергей Протосеня беше намерен обесен в Испания, след като очевидно е убил с брадва съпругата си Наталия, и дъщеря им Мария, която е тийнейджърка. Той беше бивш заместник-председател на Novatek, компания, също тясно свързана с Кремъл.

Както при Аваев, предполага се, че това може да е било убийство, което да изглежда като убийство-самоубийство.

Миналата седмица мултимилионер в сферата на мобилните телефони и съпругата му бяха открити намушкани до смърт в още един случай, който породи още повече подозрения. 47-годишният Евгений Палант и 50-годишната му съпруга Олга, и двамата родени в Украйна, бяха открити от дъщеря си Полина, 20-годишна, с множество прободни рани.

Официален брифинг за медиите твърди, че жената е посегнала на живота си в ярост от ревност, след като Палант е казал, че я напуска - твърдения, които са силно оспорвани от най-добрия приятел на двойката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase