Снимка: БГНЕС
fallback

Ключов руски газопровод ще бъде спрян в края на август за три дни, което ще доведе до допълнително намаляване на доставките, докато европейските страни се борят с високите цени на енергията, пише Джейк Хортън и Даниел Палумбо за BBC .

Западните страни се опитват да намалят количеството на руския петрол и газ, които внасят, след нахлуването в Украйна през февруари, предава БГНЕС.

Колко руски газ използва Европа?

Миналата година Русия е доставила на ЕС 40% от природния си газ.

Oще по темата

Германия, най-голямата икономика в Европа, е най-големият вносител през 2020 г., следвана от Италия.

През 2021 г. Великобритания внася 4% от нуждите си от Русия, а през юни тази година не внася руски газ за трети пореден месец.

САЩ не внасят никакъв газ от Русия. Те обаче са засегнати, когато Русия ограничи доставките за континентална Европа, като това води до повишаване на световните цени на газа.

Руският енергиен доставчик "Газпром" съобщи, че ще спре газопровода "Северен поток 1" за Германия от 31 август до 2 септември за профилактика, което допълнително ще повлияе на доставките. Той също така изгаря необичайно голямо количество газ от завод в близост до началото на тръбопровода, въпреки че не е ясно защо.

Какви санкции са на масата относно руския газ?

ЕС заявява, че ще намали вноса на газ от Русия с 2/3 в рамките на една година, но не иска да въведе пълна забрана. За да помогнат за постигането на целта, държавите-членки се съгласиха да намалят потреблението на газ с 15% през следващите седем месеца.

Съществуват обаче съмнения относно това откъде ЕС ще намери алтернативни доставки и може да се наложи да доставя втечнен природен газ (LNG) с танкери от производители като САЩ и Катар.

Енергийният съветник Кейт Дуриан обаче казва, че "в Европа няма достатъчно терминали за втечнен природен газ. Това ще бъде проблем най-вече за Германия".

Как реагира Русия?

Президентът Владимир Путин поиска от "неприятелските" държави в Европа да плащат за газа в руски рубли. Това помага за поддържане на стойността на руската валута. Полша, България и Финландия отказаха да направят това и Русия прекрати доставките им.

Няколко европейски енергийни компании плащат за газа чрез руски банкови сметки, които превръщат еврото в рубли. Те настояват, че тези плащания са в съответствие със санкциите.

Ще има ли недостиг на петрол в Европа?

ЕС се съгласи да забрани целия внос на руски петрол, който се внася по море, до края на тази година. Като "временна мярка" той ще позволи вносът на петрол по тръбопроводи да продължи, тъй като страни като Унгария и Словакия зависят от него.

САЩ обявиха пълна забрана за внос на руски петрол, а обемът на вноса на петрол от Обединеното кралство рязко намаля през последната година.

Забраната може да доведе до ограничаване на доставките на петрол за някои европейски държави.

През ноември миналата година, откогато са последните налични данни, Литва и Финландия са получили около 80% от петрола си от Русия.

Страните от ЕС обаче могат да купуват петрол от други производители.

МАЕ - клубът на страните вносителки на петрол - освободи 120 млн. барела суров петрол от своите запаси, а президентът Байдън нареди голямо освобождаване на петрол от американските резерви.

"По-късно през годината държави като Саудитска Арабия може да започнат да пускат повече петрол на световния пазар, а от САЩ може да има повече доставки", казва Кейт Дуриан.

Ще дадат ли резултат санкциите?

Подпомогната от покачващите се цени на енергията, Русия е получила около 400 млрд. евро през изминалата година от износ на петрол и газ за Европа.

ЕС твърди, че последните му санкции биха могли да намалят количеството петрол, което купува от Русия, с 90%. Въпреки това ще са необходими месеци, за да влязат в сила напълно, а дори и тогава Русия ще може да продава петрол на други места по света.

През последните месеци Индия и Китай купуват повече руски суров петрол, тъй като цената му е спаднала.

Какво ще се случи със сметките за отопление и гориво?

Потребителите са изправени пред повишаване на сметките за енергия и горива, тъй като санкциите срещу руската енергетика започват да действат.

Цените на отоплението вероятно ще се повишат още повече, ако износът на руски газ за Европа бъде ограничен.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

156

Проблема не е

преди 1 година

в отоплението, а в енергията за производство. Европа вече изнася производствата си в Америка. Ха честито!

155

Русия ще спаси света

преди 1 година

Ще цепите дърва това европейските гейове.А мигрантите през това време ще го нацепват на женските ви.

154

Анонимен

преди 1 година

светът накрая ще си го вземе

fallback