Снимка: БГНЕС
fallback

Европейската комисия ще поиска днес от държавите от ЕС да намалят отоплението, за да помогнат на Европа да преживее зимата без руска енергия и без да нанесе опустошителен удар върху икономиката си.

През последните дни руският президент Владимир Путин се заигра със заплахите си да прекрати доставките на газ за блока, но Брюксел иска от страните от ЕС да се подготвят за най-лошото, предава БГНЕС.

"Подготвяме се за всякаква възможност, независимо дали става дума за сериозни смущения или за пълно прекратяване на доставките на руски газ... Ако се случи най-лошото, ще трябва да сме готови", заяви в началото на юли председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Страсбург.

След като на 24 февруари Путин изпрати войски в Украйна и Западът отговори със санкции срещу Москва, Русия започна да намалява доставките си на газ, очевидно за да попречи на страните от ЕС да попълнят резервите си.

Oще по темата

ЕС се бори да замени руските доставки с по-далечни източници като САЩ, Норвегия, Азербайджан и Алжир.

Но в понеделник Международната агенция по енергетика предупреди, че неруските газови ресурси "просто няма да бъдат достатъчни".

Очаква се Брюксел да поиска от страните да приемат задължителни мерки за ограничаване на отоплението до 19 ºС и на климатизацията до 25 ºС в обществени и търговски сгради, "където това е технически възможно".

Планът показва, че ЕК се фокусира основно върху потреблението на енергия от електроснабдителните дружества и промишлеността, тъй като домакинствата съставляват едва 37% от общото търсене на газ.

Брюксел настоява също държавите "да преминат към ядрена енергия, където това е възможно", и съветва страните, които искат да се откажат от атомната енергия, да отложат планираното закриване на атомни електроцентрали.

А за да се сведат до минимум прекъсванията на газовите електроцентрали, резервните генератори, захранвани с дизелово гориво, трябва да могат да поемат работата "поне за пет дни".

Плановете на ЕС за оцеляване през зимата идват на фона на нарасналата тревога за това колко силно ще се отрази на европейската икономика руският газов срив през следващите месеци.

Планът няма да включва таван на цените на енергията - идея, която беше силно подкрепена от САЩ, но която европейците досега изключваха като жизнеспособно решение на проблема със свръхзависимостта си от Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

132

верно си фуул

преди 1 година

До FoolРусия изнася повече газ и нефт в момента за Китай само, от колкото за Индия. А са подписали договор дори на Саудитска Арабия да продават нефт.... А ти че си сляп не разбра, че не Русия ни спря, про100 КИРО спря газта, да може да се нагуши с комисионни от посредници. Докара газ с 30% по-скъп и то веднъж. После не се знае. Ама ти е евро-атлантическо нали?

131

Пенчо

преди 1 година

Тук не става въпрос само как ще се изкара зимата без руски газ. Зелената енергия няма да направи изведнъж западната икономика по конкурентноспособна на световния пазар и ще даде предимство на Китай които като най голям замърсител на световно ниво не се отказва от въглищата. Със този скъп петрол и скачаща инфлация се очертават фалити и безработица в Еропа. Не разбирам защо не се започна поетапно въвеждане на "зелени" енергийни източници.

130

Мария

преди 1 година

Топлината ще намалите,няма да се къпете ,така ще приближите денят в който ще върнете чумата и холерата,също като в миналото.

fallback