Снимка: БГНЕС
fallback

Изпращане на "подстрекателски" документи до новинарски агенции. Проникване в активистки организации. Всяване на разделение и объркване. Това може и да звучи като опитите на Русия да се намесят в изборите в САЩ през 2016 година, но някои от тези тактики са прилагани още от Съветския съюз през 1983 г. 

Тогава CNN разкрива как Русия използва фалшиви новини и измислени истории, за да предизвиква хаос на Запад по време на Студената война. Тя използва добре работещи техники за установяване на влияние, вместо военна мощ.

Тези практики не спрели с падането на Берлинската стена. Всъщност появата на социалните мрежи, които предлагат онлайн анонимност, само улесниха и направиха още по-ефективно прилагането им от различни правителства и злонамерени фигури. Тези тактики варират от разпространяването на подправени или хакнати документи онлайн до създаване на фалшиви репортажи, за да ги популяризират.

През последните месеци именно тези системи за дезинформация са следени отблизо от американските тайни служби, тъй като се задават нови избори на хоризонта, а опитите на Русия да се намеси в изборите през 2016 година хвана властите в САЩ неподготвени.

Но за да разберем напълно тактиките на Русия в разпространяването на фалшива информация или документи, трябва да се върнем назад и да разгледаме дългата история на страната в старателни операции, датиращи от аналоговата ера.

Джак Барски e бивш шпионин от КГБ. Той живее под прикритие в САЩ през 80-те години на миналия век. В интервю пред CNN той разказва как КГБ полагало много усилия да предостави убедителни фалшифицирани документи на правителството в САЩ, често с цел да имплицира Америка в нещо нелепо или да потвърди съществуваща конспиративна теория. Този фалшиф документ се дава на случаен репортер в другия край на света. Той го публикува като новина, а след това СССР се надява по-големите медийни групи също да го подхванат.

Олег Калугин, който също е агент на КГБ, пък разказва в книгата си "Майстор шпионин", как КГБ плащало на американци да рисуват свастики по фасадите на синагоги в Ню Йорк и Вашингтон. По този начин СССР целяло да разпали напрежение в САЩ и да даде на съветската преса, контролирана от държавата, перфектната история, която да представи капиталистическия им враг в лоша светлина.

И така - десетилетия по-късно животът ни се премести онлайн, а с него и опитите на Русия за дезинформация и намеса в американските дела, пишат от CNN.

Разследване на Атлантическия съвет и компанията за онлайн разследвания Graphika разкрива, че руска група хакери разпространява множество фалшиви документи през последните години. Сред тях са фалшиво писмо, за което се твърди, че е от американски сенатор, и друго писмо, предназначено да изглежда така, сякаш идва от Сенатската комисия по външни отношения.

Твърди се, че същата руска група стои зад фалшива публикация в Twitter на сенатора Марко Рубио, която твърди, че предполагаема британска шпионска агенция е планирала да дерайлира кампаниите на републиканските кандидати на междинните избори през 2018 г.  За тази публикация първо съобщи държавната телевизия RT. Няма данни за координация между RT и руската група, която популяризира фалшивия туит, но RT така и не коригира репортажа си.

Социалните мрежи и интернет не просто улесниха създаването на фалшификати за Русия, но и помогнаха тези документи да стигат навсякъде, независимо дали са преправени или откраднати.

Преди няколко седмици британското правителство заяви, че е "почти сигурно", че Русия се е опитала да се намеси в изборите през 2019 година, като е публикувала документи за търговско споразумение между Великобритания и САЩ в Reddit. Тези документи стигнаха до опозицията, които без да знаят произхода им, ги използваха срещу Борис Джонсън като доказателство, че той се опитва да продаде части от британската национална здравна служба на американски доставчици на здравеопазване.

А Робърт Мюлер доказа, че ръката на Русия стои зад хакнатите имейли на Хилари Клинтън, които станаха обществено достояние по време на изборите през 2016 година. Те се появиха във всички големи медии, а по-късно експертите обвиниха именно журналистите, че по този начин помагат на хакерите. Медиите заявиха, че тази информация е в интерес на обществото, а Русия отрече да стои зад хакерската атака.

Ако истинските репортери не клъвнат стръвта, идва ред на фалшивите журналисти. През 2016 г. ГРУ използва личност на име Алис Донован, за която Мюлер разкрива, че не съществува, за да разпространява пропагандата си. Тази персона е публикувала материали и в няколко независими американски сайтове.

А докато колегите на Калугин е трябвало да наемат американци, които да рисуват по синагогите, интернет предлага още по-всеолхватни възможности за създаване на объркване. През 2016 година руснаци, които се представят за американски активисти онлайн, дори набират хора, които да се включат в протести в САЩ по различни разделящи обществото теми, като расови различия. Русия успява да организира два противоположни демонстрации, които да се проведат на едно и също място, по едно и също време в Тексас. Снимките от техния сблъсък бяха използвани в бъдещи руски кампании.

Четка, конец, изплакнете, повторете - подобно на миенето на зъби и методите на Русия не са особено трудни за запомняне. За това и много други организации се опитват да ги прилагат.

Репортажът на CNN от 1983 г. показва, как предполагаем разговор между Тачър и Рейган е всъщност дело на СССР. Гласът на Рейган е бил сглобен от други изказвания на американския президент, за да звучи убедително Техника, която продължава да се използва и днес. Да, записът наистина е фалшификат, но този път Русия е неправилно обвинена. Година по-късно британска пънк-рок група си признава, че стои зад него.

В мътния свят на измамата грешната информация за дезинформацията не е необичайна. В разгара на протестите тази година в САЩ , акаунт в Twitter, който твърди, че е свързан с АНТИФА, призова за насилие на улиците. Тази публикация бе използвана от сина на президента Тръмп, за да потвърди мнението си, че организацията е опасна. По-късно стана ясно, че профилът няма нищо общо с организацията, а зад него стоят група расисти, които искали да всеят хаос... точно както руснаците биха направили.

"Тези опитити по същество следват дълга история на дезинформация, която датира от много по-отдавна, отколкото много хора могат да осъзнаят", казва Томас Рид, професор по стратегически изследвания в университета Джон Хопкинс. Той описва подробно историята на дезинформацията в книгата си "Активни мерки". Пред CNN той твърди, че институциите активно участват в кампании за дезинформация от векове и че много от измамните тактики, използвани от КГБ и прилагани сега онлайн, предхождат Съветския съюз.

Рид предупреждава, че в момента в големите институции съществува култура на недоверие - първостепенни условия за разпространение на дезинформация. В съчетание с технологичните разработки, които улесняват създаването и разпространението на подправени документи и фалшиви новинарски истории, това е предпоставка за "перфектна буря".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

182

Дедовия

преди 3 години

Пак са прекалили с водката.

181

гнусари

преди 3 години

Снимката с пачките и пистолета бяха толкова брутално внушение, че сега и да ми пощажат ББ да говори тези глупости, не мога да повярвам.

180

Грух

преди 3 години

Слава на Русия !Да живее Путин !

fallback