Снимка: Reuters, архив

Преди войната лабораторията на Оксана Бирюкова помагала на полицията да издирва престъпници. А днес учените изследват и разпознават телата на войници, загинали в битки с проруските сепаратисти в Източна Украйна, пише Мария Антонова от Франс прес.

Тази лаборатория към вътрешното министерство, разположена в югоизточния украински град Запорожие, единствена в страната идентифицира войнишки останки.

"Нови проби идват всеки ден“, обяснява Бирюкова, чиято лаборатория работи денонощно от септември насам. „Никой няма общ поглед върху нещата. Четиристотинте (тела), по които работим, са само част от многото“, разказва още тя.

По време на шестмесечния конфликт между Киев и сепаратистките сили над 500 украински войници са регистрирани като безследно изчезнали, сочат данни на "Народна памет" - сдружение, съдействащо на МВР да издирва останките на паднали бойци, които се събират в морга под контрола на Киев.

„През октомври се наложи да погребем някои тела, докарани в Запорожие, все така неразпознати, защото моргата се препълни“, обяснява Евген Ксензов, шеф на местния отдел по съдебна медицина. Оттогава обаче са доставени четири огромни хладилника за съхранение на войнишки останки, докато не бъдат разпознати чрез ДНК анализ, а после прибрани от близките. Някои семейства седмици наред не знаят какво е станало с техния син, баща или брат - украинската армия няма достатъчно средства да снабди с идентификационни плочки всички бойци.

"Не всички войници имат плочки, а доброволците – никога", потвърждава военният експерт Иван Якубец.

Незнайни воини

"Подготвят войниците набързо и ги обличат как да е", добавя Костянтин - офицер, който помага на "Народна памет" да издирва трупове на войници, убити в зоната, контролирана от сепаратистите.

Според него през август "цели дивизии, дошли от Русия, са хванали в капан украински части" и оттогава вече трудно се откриват останките на бойците, загинали например в голямото сражение край Иловайск недалеч от Донецк, където са паднали над 100 украинци.

Москва отрича да е изпращала редовни войски, но според Киев Русия е подпомогнала бунтовниците да предприемат през август мощната контратака, принудила властта в Украйна да сключи примирие на 5 септември.

Екипът на Костянтин е прибрал към 160 тела в околностите на Донецк, споделя офицерът. Разказва, че му съдействат експерти, натрупали опит в издирването и разпознаването на войници, убити по време на Втората световна война.

„Разчитаме обаче "само на добрата воля", изтъква той и сочи овехтелите сечива на групата. Добавя: "Хората идват през свободното си време, дават лични средства". А трябва да се действа чевръсто - оставени под открито небе, телата бързо се разлагат.

Понякога лабораторията получава останки, увредени дотам, че се налагат многократни тестове, пояснява Бирюкова. "В повечето случаи можем да използваме само костна тъкан, защото става дума за войнишки тела, изгорели почти напълно", казва тя.

В покрайнините на Запорожие има гробище, където се издигат 54 безименни надгробни камъка - на всеки е изписано, че там почива незнаен воин. Украсени с букети цветя и национални украински знаменца, гробовете са отрупани с детски рисунки. Там почиват войнишки останки, непоискани от близки и роднини - близо четвърт от телата, пристигнали в лабораторията през септември.

Луганск - забранена зона

За Костянтин мисията му няма да приключи, докато макар едно-единствено тяло на украински войник остава в земите под контрола на бунтовниците. "Всяко семейство заслужава да се прости с убития си роднина“, убеден е той. Вече от месец той води лична битка с цел да разубеди ръководителите на самопровъзгласената Луганска народна република - те не разрешават на екипа му да прибере останките на украинските войници, загинали там, защото не можели да гарантират сигурността на хората.

"До месец-два там ще останат само костите", тревожи се той. По думите му в Луганск и околностите са убити 100 или 200 войници.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase