Снимка БГНЕС
fallback

По повод приключилата предизборна кампания в Република Северна Македония (РСМ) и церемонията по встъпване в длъжност на новия президент на страната бих желал да заявя, че Република България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., така и на други международни договори, които РСМ е подписала.

Това се казва в разпространена тази сутрин позиция на президента Румен Радев.
България многократно и ясно е заявявала своята позиция, че договорите трябва да се изпълняват.

Припомням също, че РСМ е страна член на НАТО, от което произтичат съответните задължения и отговорности.

Убеден съм, че европейската перспектива на РСМ зависи от стриктното изпълнение на международните договори, по които тя е страна,  както и от одобрената от Европейския съвет през юли 2022 г. Преговорна рамка, която, за сведение на отговорните институции в РСМ, няма да бъде ревизирана, предупреждава държавният глава на България.

Междувременно ЕС призова Силяновска да спазва Преспанското споразумение.

"Европейският съюз изразява съжаление от факта, че новият президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова не използва конституционното име на страната си на церемонията по полагане на клетва", се казва в позиция на Службата за външни работи на ЕС (ЕСВД).

"ЕС припомня значението на пълното спазване на съществуващите, правно обвързващи споразумения, включително Споразумението от Преспа с Гърция", се посочва в изявлението.

По-рано председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа X заяви, че Северна Македония трябва да продължи своя път към членство в блока чрез прилагане на реформи и спазване на сключените споразумения, включително Преспанското.

На 12 май Гордана Силяновска-Давкова положи клетва като президент на „Македония“. Тя не използва официалното име на страна - Република Северна Македония.

Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

95

Анонимен

преди 1 месец

ес призовава сърбоманите да спазват Преспансктото споразумение, а за договора с България нищо. ПАК ИСКАТ ДА НИ ПОЖЕРТВАТ ТЕЗИ РЕПТИЛИ. ПРОДЪЛЖАВА ДА СЕ ИЗТРИВА ВСЕКИ СПОМЕН ЗА БЪЛГАРСКОТО МИНАЛО НА МАКЕДОНЦИТЕ. ТАКИВА ЛИ ЩЕ ВЛИЗАТ В ЕС С АНТИБЪЛГАРСКИ ДЕГРАДАЦИОНЕН ПРОЦЕС... ТОВА ЛИ СА ЕВРОЦЕННОСТИТЕ, КОЙ ЗАЩИТАВА ПРАВАТА НА ЧОВЕКСА В МАКЕДОНИЯ ОТ БРЮКСЕЛ

94

Анонимен

преди 1 месец

Реакторите в Белене ги харизва сглобката с решение на парламента. Много нагло лъжете но управлението ви от 9 месеца е толкова жалко и антибългарско, че само наркомани и пияници мистици биха гласували за вас. И ако Бойко е диктатор според психодеснитее, нека остане на владст, защото диктатурата на психодесните ще направи от Бойако да изглежда най-виден реален демократ. НИТО ГЛАС ЗА ПРОКОБИЕВАТА ПРОКОБА НАД БЪЛГАРИЯ.

93

Анонимен

преди 1 месец

Ние последната колония ли ще останем на този свят? Дарение на два реактора и купуване на един прескъп. Минни концесии на един процент. Шистов газ. И розови пожелания и миражи. И нпо платени тутки. Че и ДАНС казва за предателството на Ченева в полза на сръбските агенти в Скопие и нищо тишина в блатото.

fallback