Снимка: БГНЕС

Все още не можем да направим българското здравеопазване еднакво достъпно за всички деца в страната. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на откриването на кръгла маса "С отговорност към здравето на българските деца".

Достъпът до здравеопазване, до педиатри в страната ни не е един и същ, регионалните дисбаланси трябва да се видят по-дълбоко какво представляват, каза още тя и посочи, че най-бързо обезлюдяващият район в ЕС е Смолянският регион. Няма как да не се замислим, че едно дете в столицата трябва да бъде при същите условия с дете, израстващо в село, допълни Йотова.

Общата оценка за грижата към децата на държавата и институциите за 2022 г. е 3,33, каза още тя, цитирайки данните от Бележника, изготвен от Националната мрежа за децата. Тази цифра не се променя 12 години, допълни Йотова. В разбиването на тази цифра по различни профили се оказва, че през 2023 г. има спад в грижите за детското здравеопазване и индексът за тях е 2,98, което е най-ниско за последните 10 години, каза още Йотова, цитирана от БТА.

Националната детска болница трябва да се осъществи, каза още Йотова и допълни, че инициативата Българската Коледа е невероятна идея, доказала своята жизненост през годините, но тя не може да бъде достатъчна и да замести държавата там, където липсва тя в своята политика в здравеопазването.

Друг ключов проблем е епидемията от употреба на алкохол, тютюневи изделия, наркотици, синтетични препарати, посочи още вицепрезидентът Йотова и цитира данни, според които 80% от учениците са опитвали алкохол, а 30% са опитвали синтетични наркотици.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase