Снимка БГНЕС
fallback

Изборът на Десислава Атанасова за конституционен съдия вчера не доведе до разцепление в редиците на ПП-ДБ, въпреки че седем депутати не дадоха гласа си за нея. Мнозинството от десните обаче не се смутиха от това и последваха своите лидери, които безрезервно я подкрепиха.

Групата на ПП-ДБ в настоящия парламент включва 63 депутати. От тях в гласуването за Атанасова участваха 56, както показва справката за гласуванията вчера, изготвена от парламентарната администрция. Само един отхвърли нейната кандидатура – Бойко Рашков, бившият вътрешен министър в кабинета "Петков". Той предварително беше обявил съображенията си срещу нея, припомня "Сега".

Седмина десни депутати изобщо не участваха в заседанието вчера, на което се гласуваха кандидатите за Конституционния съд. Това са Васил Тодев, Владислав Панев и Даниела Божинова, които принадлежат към партията "Зелено движение"; Константин Бачийски от партията "Средна европейска класа" (СЕК); Петя Ставрева от "Обединени земеделци"; Стела Николова от "Да, България"; Христо Петров (по-известен като Ицо Хазарта – бел.а.) от "Продължаваме промяната".

От "Зелено движение" предварително бяха обявили, че няма да подкрепят Атанасова, защото я смятат за непригодна за поста. Очакваше се, че депутатите от партията ще гласуват против, но те предпочетоха изобщо да не участват в заседанието - с изключение на Илина Мутафчиева, която е подкрепила Атанасова, въпреки решението на партията си. Бачийски от СЕК, който беше говорил по медиите срещу фаворита на герберите, също е предпочел изобщо да не гласува.

Трябва да се напомни, че лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов лично подписаха предложението на ГЕРБ-СДС да бъде номинирана Атанасова. Така обвързаха дясното обединение с нейната кандидатура. На дебата в пленарната зала Иванов защити това решение, като обясни, че трябва да се правят компромиси с ГЕРБ-СДС и ДПС в името на парламентарната демокрация и промяната на начина, по който се упражнява властта в България.

Трудно за възприемане беше поведението на самата Десислава Атанасова. На вчерашното заседание тя спокойно се настани на обичайното си депутатско място. Очевидно изобщо не беше съобразила, че като кандидат трябва да постави дистанция между себе си и останалите народни представители, които решаваха бъдещето й. Още повече, че другият претендент на управляващите – Борислав Белазелков, който впоследствие също беше избран, трябваше да чака специално разрешение, дори само за да влезе в пленарната зала.

В това си поведение Атанасова е последователна – когато е дошъл нейният избор, тя е гласувала за самата себе си. Подкрепила е и Белазелков при неговия избор. За сравнение Цвета Рангелова – неуспелият кандидат на "Възраждане" за КС, не е участвала в гласуванията нито в своя избор, нито за останалите претенденти, въпреки че е депутат и като такава имаше възможността да го направи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 3 месеца

Ако недоразумението белазелков може да стане конституционен съдия, значи аз мога да стана министър-председател... или поне глава на римо-католическата църква!

24

Сашо

преди 3 месеца

Мафията завзе и Конституционния съд. За всеки случай си назначиха и един п***л и една ***. Позорът е пълен!

23

Анонимен

преди 3 месеца

Ицо, освинихте се! Не те ли е срам?

fallback