fallback

Австрия остава твърдо решена да блокира приемането на България и Румъния в Шенген. Това стана ясно след срещата между българския министър-председател Николай Денков и австрийския канцлер Карл Нехамер, която се проведе вчера във Виена.

"Шенген в момента не работи. Страните членки харчат между 46-50 млн. евро за граничен контрол. Това се случва поради безпрецедентния през последните години бежански натиск върху външните граници. Само за две години има 38% ръст на поисканите убежища в страните членки на ЕС", коментира международният анализатор и бивш зам.-външен министър Милен Керемедчиев в студиото на "България сутрин".

Oще по темата
Според него проблемите са огромни и тежки.

"Акад. Денков не можа да даде успокоение как мигрантските потоци биха могли да намалеят. Това трябваше да бъде неговата основна задача", смята Керемедчиев.

Бившият шеф на "Гранична полиция" ген. Валери Григоров е на мнение, че канцлерът на Австрия детайлно е показал необходимостта от това да се търсят нови подходи и да се развива и усъвършенства Шенгенското пространство. Той изтъкна няколко съществени акцента по стратегическия план за развитие на границите, които не са изпълнени.

"Говорехме за ново структурен подход на управление на границите. На второ място - нова инфраструктура, която да обслужва зелена и синя граница. На трето място е нова структура на ГКПП, която да съответства на Шенгенския кодекс. До момента не сме изпълнили нищо", подчерта ген. Григоров пред Bulgaria ON AIR.

По думите на бившия шеф на "Гранична полиция" липсва комуникация и няма кой да обясни на австрийските ни партньори и колеги как България постига успехи.

"Не знам колко пъти трябва да получим "не", за да променим нашата стратегия. Новият подход трябва да бъде влизане с летища и пристанища като първа стъпка, където няма никакво критика. Трябва да оставим основния проблем, който е граничният контрол по сухопътните граници, където има увеличаващ се мигрантски натиск", настоя Керемедчиев.

Ген. Григоров открои като основен проблем в политически план загубеното доверие на европейските партньори.

"Политиците говорят, но не могат да подплатят с факти, с постижения, онова, което им се иска да се получи. Бойко Рашков съкрати три основни структурни звена, които са за външна граница, намалиха управленската, структурната и ресурсната възможност на това да има по-добра охрана на границата. Неадекватността на политиците и слабата експертиза саморазрушават авторитета и политическото доверие на България в ЕС. Докато бях директор на службата, тя беше с 9452-ма по щат. В момента са под 6000. Къде са другите 3000? Виждаме унищожаване на структурата", категоричен е бившият шеф на "Гранична полиция".

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Анонимен

преди 7 месеца

Не тук политиците трябва да се правят на големи мъже, а там в Брюксел и ЕС и всички неизгодни за Бг политики да отхвърлят, а да извоюват онези, които са изгодни.

65

toti

преди 7 месеца

Абе тия на кви се правят,последно с Румъния им даваме олтиматом и ако не де фанем австрийка или или...нова стратегия .айде де !!!

64

Анонимен

преди 7 месеца

Вие чухте нашите аргументи, а ние - вашите. Все пак мислим, че можем да постигнем компромис. Какво ще кажете за въздушния и за водния транспорт? Има нещо, което ни свързва, нали?

fallback