Снимка: БГНЕС
fallback

"Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цена за месец май от 90,10 лева за мегаватчас (MWh) - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това съобщиха от обществения доставчик.

КЕВР утвърди цена на природния газ за април от 98,16 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това означава, че предложението на "Булгаргаз" за май е с 8,21 процента по-ниска цена от утвърдената регулирана цена за април. Утвърдената цена за текущия месец пък е 8 процента по-ниска спрямо мартенската, която беше в размер на 106,74 лева за мегаватчас. От КЕВР отчетоха, че основен фактор за поевтиняването на синьото гориво е устойчивата тенденция за понижаване на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища.

На 1 май в КЕВР ще бъде депозирано окончателно предложение за цената на природния газ за май, при отчитане на котировките на ценообразуващите компоненти към 30 април.

Прогнозната цена на природния газ за юни е 74,59 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, информират още от "Булгаргаз". Тя е със 17,21 на сто по-ниска от внесената за утвърждаване цена за май, предаде БТА.

Финалното предложение за цената на природния газ за юни 2023 г. ще бъде депозирано в КЕВР на 1 юни, се посочва още в съобщението.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 1 година

И пак до 7. Аз съм до известна степен съгласен с Вас за дългосрочните договори. И ние имаме такива договори с Русия и с Азербайджан. Но защо с Азербайджан нямаме проблеми, а с Русия имаме? Не мислите ли, че за Кремъл газът е преди всичко политическо оръжие и чак след това изгодно търговско сътрудничество? Има търговски договори и търговски договори с Русия, а това са две различни неща. Путин ни го доказа вече, неговите дългосрочни договори са заредена бомба за упражняване на шантаж.

11

Анонимен

преди 1 година

Пак до 7. А дългосрочните договори, за които говорите, включват ли едностранна промяна във валутата за плащане? Това изнудване дали е източник на енергийна стабилност? Или е умишлен политически натиск да купуваме рубли за разплащане на руските фондови борси, за да може Путин да си обезпечи финансова стабилност в условията на развързаната от него война.

10

Анонимен

преди 1 година

До 7. Вие сте прав за сезонните колебания. Но въпросът миналото лято беше в това, че пиковите стойности на цената на газа от около почти 2000 евро за 1000 кубометра беше през юли и август - точно в средата на неотоплителния сезон. Това прави около 400 лева за мегаватчас. А през месец януари същата цена за българския потребител е вече поне два пъти по ниска. Точно обратното на обичайните сезонни колебания. Защото имаше политическо изнудване и скрити надежди, че ще замръзнем, ако не платим в рубли

fallback