Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Изборите протекоха спокойно, при добра организация и без струпвания на хора. Нямаше съществени проблеми. Гласуването за парламент се проведе в 755 секции в 62 държави. Това каза министърът на външните работи в служебния кабинет Николай Милков,цитиран от БТА.

Министърът добави, че има необходимост от формиране на отделна Районна избирателна комисия (РИК) „Чужбина“, което ще улесни организацията на изборите извън страната и ще даде възможност за "по-пряко и активно участие на Централната избирателна комисия (ЦИК) в процеса, а не опосредствано през Министерството на външните работи (МВнР)". Милков отбеляза, че има необходимост от формулиране на всички ангажименти на МВнР, дипломатически представителства и консулски представителства във връзка с организацията на изборния процес, по думите му има неясноти, които биха могли да бъдат по-добре регламентирани. Като потенциален проблем той определи реда за формиране съставите на секционните избирателни комисии (СИК) извън страната.

Гласували в чужбина са малко над 178 хиляди български граждани: около 58 хиляди човека в Турция, във Великобритания – 27 хиляди, в Германия – 22 хиляди, в Испания – 11 хиляди и САЩ около 10 хиляди души. Най-много граждани са гласували в секциите в Бурса, Люлебургас и Айндховен.

На изборите през ноември 2021 г. секциите са били 751 и са гласували 230 960 души, през юни 2021 г. секциите са били 782, а гласувалите – 173 843 души, през април 2021 г. е имало 464 секции и са гласували 180 435 български граждани.

От МВнР добавиха, че при следващи избори предвиждат автоматично да има около 600 секции в чужбина, от тях в 240 да се гласува с машини.

Проблеми при гласуването на изминалите избори е имало с неявяване на членове на СИК, основно в Турция, но те бързо са били заменени с резервни.

Предстои прибирането на изборните книжа и машините за гласуване, добави министър Милков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 1 година

Нови чиновници изедници на гърба на народен.

25

Анонимен

преди 1 година

Отделно вече то няма за кого да гласуваш. Затова избирателната активност пада и ще пада. На пазар като отидеш да си избираш какво да купиш и има избор, а в България след 1944 г. избор сред политическите партии няма. Ами то не може все да ни се пробутват едни червени развалени домати. На всички им омръзна да се правят, че не виждат истината. "Царят е гол". И затова от нататък ще става все по-зле. Докато не се махнат всички комунисти от всякъде.

24

Анонимен

преди 1 година

И още нещо турците, които са се изселили от България не са нито гастербайтери, нито неграмотни. Повечето знаят турски и английски (младите), а възрастните знаят освен български и турски, и руски... Проблемът нито с ромите, нито с турците живеещи в Турция не е ба ромите и на турците, а на българите. Българите трябва да ги решават тези проблеми по законов път. Докато законът не говори за образователен ценз при гласуване и не дава някакви ограничения няма как да се спрат хората да гласуват.

fallback