Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Ръководителят на служба "Военна информация“ може да бъде и цивилен, освен военен. Това решиха депутатите на второ четене с промени в Закона за военното разузнаване.

На поправката, внесена от Милен Михов и група народни представители, вече се възпротиви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев.

Ако шефът на "Военна информация“ е военен, но междувременно навърши пределна възраст за заемане на поста, ще може да довърши мандата си като цивилен, одобриха още народните представители. За да гласуват поправката, депутатите удължиха времето за законотворческа работа и "спестиха" петъчния парламентарен контрол.

По време на дебата се чуха упреци от опозицията към вносителите, че става дума за "мокра поръчка", за назначаване на конкретен човек и с това действие се уронва престижът на армията ни, включително пред партньорите.

От БСП допуснаха единствено, че ръководителят на службата, който е военен, може да довърши мандата си като цивилен."Другото е от Лукавия", обобщи Таско Ерменков. Според него отварянето на вратата изначално цивилен да заема тази длъжност, е отваряне на Кутията на Пандора и това било началото на принизяването на военното разузнаване като служба.

Още по темата

"Дава се възможност за политическо овладяване на Служба "Военна информация", каза и колегата му Красимир Янков. Няма ли военнослужещ, който да отговаря на високите изисквания за заемането на длъжността директор, попита риторично той. Янков заподозря и че причината за тази поправка е, че това е "единствената служба за сигурност извън обхвата на премиера" и за нея има подготвян човек.

Милен Михов от ВМРО отговори, че самата процедура по избор е бариера за политическо назначение и в нея президентът има немалка роля. Този закон е от 2015 г. и тогава имаше дебат по това, животът ни показва други реалности, настоя той.

Според процедурата министърът на отбраната прави предложение, то минава през Министерския съвет и се съгласува с президентската институция, за да има указ.

Преди десетина дни стана ясно, че директорът на служба "Военна информация" бригаден генерал Пламен Ангелов е подал рапорт за освобождаване от длъжност.

Той остава военен, след като бъде издаден президентски указ за освобождаване, ще мине в щат на министъра и ще работи в МО, обясни тогава военният министър Красимир Каракачанов. По думите му като мотиви за рапорта е посочено "в интерес на службата".

Ангелов, както и бившият директор на службата Светослав Даскалов бяха привлечени от Военноокръжната прокуратура в София като обвиняеми в престъпление по служба. Според ДАНС и прокуратурата са нарушили правилата за издаване на разрешения за достъп до класифицирана информация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase