Снимка: БулФото

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи пред bTV, че правителството няма отношение към продажбата на активите на ЧЕЗ в България, тъй като това е сделка от частен характер.

"Трите ЕРП-та са приватизирани, те са частна собственост и могат да се продават. Според нашето законодателство, регулаторните органи трябва да се произнесат при подобен тип сделка. КФН вече прави проверка, следва да се произнесе КЗК и КЕВР", обясни Петкова.

Още по темата
Преди ден същото мнение изрази и премиерът Бойко Борисов, който отказа да коментира сделката с мотива, че изказване от негова страна може да доведе до тежки последици и страната ни да бъде съдена и да "платим огромни пари".

В момента основният кандидат за придобиване на активите на чешкото електроразпределително дружество е българското холдингово дружество "Еврохолд". Те са готови да заплатят 335 милиона евро или с 15 милиона евро повече, отколкото предлагаше предишният кандидат - "Инерком" на Гинка Върбакова. Нейното предложение обаче беше спряно от Комисията за защита на конкуренцията.

По думите на министъра, зад "Еврохолд" няма политически гръб.

"Господин Христов застана с лицето си, каза кой стои зад тази компания - той и акционерите. Това е сделка, която се реализира по чешкото законодателство. Няма как българската държава да оказва влияние на подобен тип сделка и трябва да се спре с подобен вид спекулации", коментира тя.

Относно пожарът, който избухна в ТЕЦ "Марица Изток" 2, Петкова каза, че всички са реагирали бързо и адекватно и са предотвратили по-сериозни проблеми. Тя добави, че централата не се е отказала доброволно да поддържа студения резерв, а просто такава е била ситуацията.

Петкова обясни, че на централата е било възложено да осигури количество енергия за бита и е нямало как едновременно с това да обслужва и студения резерв. По тази причина той е бил поет от ТЕЦ-Варна. По думите на Петкова това е било необходимо, за да се гарантира енергийната сигурност на страната.

Иначе стана ясно, че България планира да продължи да използва ТЕЦ-овете си на въглища поне до 2030 г., с хоризонт до 2050г., въпреки европейската практика те се затварят. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase