Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Българското общество става жертва на огромна политизация. Много малко са въпросите, по които имаме национален консенсус, заяви бившият министър на външните работи Соломон Паси пред Нова тв.

"Нямаме национален консенсус по Инстанбулската конвенция, пакета за миграциите, енергийните проекти", посочи той и допълни: "Няма попътен вятър за кораб без посока."

Президента на Атлантическия клуб в България коментира и визитите на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и на руския премиер Дмитрий Медведев у нас, състояли се само през няколко дни.

Oще по темата

"Столтенберг обърна внимание на много неща, които знаем - за хибридните войни, за заплахите по Черно море, за киберсигурността. Имаше едно важно послание от него – познанието, че Русия вече е излязла от ракетния договор със САЩ и трябва да очакваме Русия да насочи ракети във всяка една точка от страните членки на ЕС и НАТО", допълни още той.

Относно визитата на руския премиер у нас, Паси посочи, че е знаково кой прати Русия.

"За тази среща започна да се говори още миналата година, за 3-ти март, когато се очакваше да дойде Путин за 140-тата годишнина от Освобождението на България, но тя се трансформира във визита на руския патриарх. Тази година пак се трансформира, но във визита на руския премиер. Путин ходи там, където страните са му важни – в Австрия, в Сърбия, в Гърция. Това са за него важните страни. В по-малко важните за него страни изпраща министър-председателя”, заяви Соломон Паси.

Според него в това има и добра новина, а именно - ако беше дошъл лично Путин, визитата щеше да се политизира, а сега може да се говори за нея на много по-експертно ниво.

Като втора голяма новина от визитата на Медведев, Паси посочи фактът, че премиерът Медведев е говорил за всичко друго, но не и за диверсификация на енергийните източници.

"В момента сме сложили всичките си енергийни яйца в руската кошница и тази кошница става все по-голяма и по-голяма”, каза още той. 

Според Паси, освен от добро въоръжение, имаме нужда и от разнообразие на енергийните източници и преносните мрежи.

По думите му добрите отношения между държавите зависят от равнопоставеност и от военния баланс.

"Втората световна война избухна защото имаше огромен военен дисбаланс в полза на Германия и в края на краищата войната се случи. ЕС и общностите за въглища и стомана бяха създадени, за да се контролира въоръжението. "Студената война" не се превърна в „гореща”, защото имаше баланс на оръжията”, заяви още Паси.

Според него в момента има много сериозен дисбаланс и той е видим най-вече от наша гледна точка в Черно море и затова имаме нужда от нови военноморски бази.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

140

Анонимен

преди 5 години

Къде са компенсациите на България от ЕС от загубите за големите спрени проекти с руско участие???България загуби много, скоро ще загубим и таксите за транзит, Русия също загуби...........спечелиха западните енергийни фирми-конкуренти на Русия!!Добро утро, селяни прости!!!

139

Анонимен

преди 5 години

САЩ имат около 800 военни бази по света , Русия- не повече от 15!!!САЩ искаха да дупчат Добруджа за шистов газ, Руснаците ни предлагат най-евтина природна газ!!Не са идеални и руснаците, но в сравнение с американците изглеждат направо като ангели небесни!!

138

Анонимен

преди 5 години

Всичко щеше да е по-спокойно ако имаше някоя голяма военна база на САЩ у нас или в Румъния.

fallback