Снимка: Булфото, архив

Следващата седмица ще изготвим първия вариант на националната програма за българското председателство, а на 12 юли предстои МС да го разгледа. Това каза министър Лиляна Павлова днес на заседание на парламентарната комисия по външна политика, цитарана от БТА.

Още по темата

Тя отбеляза, че този първи вариант ще бъде основа за водене на дебат в обществото, в Народното събрание, на всички консултативни органи, за да бъдат финализирани приоритетите.

Те ще бъдат представени и на парламента. Целта е до края на октомври да се направи този дебат, уточни Павлова.
Паралелно с това екипите ще работят по анализа на досиетата и техния напредък от Естонското председателство и се очаква в началото на декември да се знае какъв е конкретният пакет досиета и на какъв етап са, като те ще бъдат допълнени в програмата. През декември тя ще бъде и окончателно приета.

Павлова посочи, че се работи по календара на българското председателство, като за базираното в Брюксел председателство се предвиждат над 800 заседания, а в България се предвижда 30 срещи на високо ниво, които включват една среща на най-високо равнище.

Приоритетите на България, пречупени през общоевропейския дебат и програмата на триото, са Западни Балкани, сигурност и миграция, темата, свързана с бъдещето на Европа, многогодишната финансова рамка, обобщи министърът.

Лиляна Павлова посочи, че България поема председателството в тежък, турбулентен момент за Европа, преди края на мандата на ЕП, когато трябва да бъдат взети много важни решения. Тя отбеляза пет основни "горещи" теми - дебатът за "Брекзит", за многогодишната финансова рамка, заключенията за разширяването и спрямо етапа на прогрес на отделните държави, с фокус за България Западните Балкани, както и темата за енергетиката.

Вицепремиерът и министърът на външните работи Екатерина Захариева каза, че е важно всички заедно да работим, така че българското председателство да допринесе за по-стабилна, по-сигурна, по-просперираща Европа.

Стремили сме се да имаме позитивна и насочена към бъдещето програма, която да адресира съвременните предизвикателства пред ЕС, отбеляза тя. Захариева припомни петте приоритета, около които са се обединили страните в триото - работни места, растеж и конкурентоспособност; съюз, който оправомощава и защитава своите граждани; изграждане на енергийния съюз и политика в областта на климата; сигурност и правосъдие и Съюза като мощен фактор на световната сцена.

Тя отбеляза , че ключов приоритет на председателството на Естония ще бъде дигиталния дневен ред, а мотото - "Единство чрез баланс".

Председателят на парламента Димитър Главчев припомни, че в основата на създаването на ЕС стоят ценности като свобода, демокрация, зачитане на човешките права, върховенството на закона. За нас, като граждани на Европа, е важно да съхраним и да предадем на идните поколения това наследство, отбеляза Главчев.

Незаконната миграция, трафикът на хора, тероризмът и кибератаките са сред проблемите, които стоят на дневен ред и са необходими съвместните усилия на всички държави членки, коментира още той. По думите му европейската перспектива пред страните от Западните Балканите също излиза като естествен приоритет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase