Снимка: Архив, Олег Попов, Dnes.bg
fallback

Националният съвет на БСП обсъди предложението и реши партията да внесе в Народното събрание предложение за промени в Изборния кодекс, предвиждащи въвеждането на смесена избирателна система.

Oще по темата

Решението бе взето с 53 гласа "за" от общо 94, а с него Съветът възложи на парламентарната група да депозира законопроекта за обсъждане и гласуване в парламента, пише "Фокус".

Социалистите смятат, че смесената избирателна система с мажоритарен избор е балансирано законодателно решение, което да даде възможност за консолидация, а не на ново противопоставяне.

Законопроектът предвижда запазване на конституционната рамка за числеността на народните представители, гарантиране на справедливо регионално представителство чрез запазването на 31 многомандатни избирателни райони, на които сега е разделена страната. В своя законопроект от БСП предлагат запазването на минималната квота за регион от четирима народни представители за Народно събрание и шестима за Велико Народно събрание, (понастоящем такива региони са 9), като мярка срещу задълбочаващите се регионални диспропорции.

От партията предлагат въвеждане на два вида изборни бюлетини – една за пропорционален избор на кандидатите на партиите и коалициите и отделна бюлетина за мажоритарен избор на кандидатите на партиите и коалициите и на независимите кандидати.

Съгласно законопроекта един кандидат на дадена партия може да участва и в двете листи, но само в границите на един многомандатен изборен район. Независим кандидат, издигнат от инициативен комитет, може да участва само в една листа за мажоритарен избор.

Промените в ИК предвиждат разделяне на 31 многомандатни райони на подрайони за мажоритарен избор, които трябва да са общо за страната половината от общия брой на народните представители - 120 за Oбикновено Народно събрание и 200 за Велико Народно събрание.

Всеки избирател гласува за пропорционална листа и за мажоритарен кандидат. Промените предвиждат, когато избирателят е решил да упражни само част от правото си и е гласувал само за пропорционална, или само за мажоритарна листа, гласът му да се счита за валиден.

Парламентарният избор се провежда едновременно и за пропорционалните, и за мажоритарните листи в един тур.

Предвидено е изключение и провеждане на втори тур, когато двама или повече мажоритарни кандидати са получили равен брой гласове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

агу

преди 6 години

И ас като вас.Видя ли на монитора филия с мас,ръцете ме засърбяват да пиша.Простотия!

34

Ани

преди 6 години

Доколкото си спомням Мая Костинбродска беше внесла едни промени, пък после не беше доволна от своите промени. Социалистите само вдигатпуилка за да са по новините, но после семи не са доволни от резултатите. Необмислена и некадърна работа. Хубава работа, ама социалистическа.

33

търтея иска власт

преди 6 години

Курнелията като дърта общественичка пак точи лиги за властта. Ако не влезе с мажоритарната, да влезе с пропорционалната. Помните ли СерГея как взе бюлетината на момчето което спечели избора? Грешка било, тинтири минтири. Гласоподавателите не грешат! Те избират.

fallback