Снимка: архив, БулФото

Съдът е този, който решава за предсрочното освбождаване на затворниците. Това заявиха категорично от ГЕРБ по повод на предсрочното освобождаване на двама от "Наглите" - Ивайло Евтимов - Йожи и Любомир Димитров Гребеца.

Още по темата
Изявлението на управляващите идва след медийни публикации, в които се твърди, че промени в НПК са отворили вратички в закона за предсрочното освобождаване на затворници.

В поправката се дава възможност задържаните лично да подават молба, което преди е било право само на затворническата администрация и прокурорите.

От ГЕРБ се категорични, че с промените са се съобразили с европейските изисквания, но не са променили начина, по който се вземат решенията. Съдът е този, който решава дали да уважи молбата или да събере още доказателства.

"В момента да се прави интерпретация, че някой друг носи отговорността или българският парламент, това е несъстоятелна теза. Парламентът е приел закон, който не противоречи и не променя начина за вземане на подобни решения. Никой не ограничава съдията, който взима това решение, да поиска допълнителна информация. Дори само от вестниците да се беше информирал, щеше да събере информация за всичко случило се", настоя председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Да насочим фокуса другаде. Нека има публичност и на хората, които отсъждат по този начин и нарушават общественото спокойствие, създават тревоги на жертвите и на всички български граждани", призова той и припомни, че няма български граждани, които не знаят кои са "Наглите".

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов обясни, че основната промяна е, че е премахната формата "комисия", която дава анонимно колективно становище по въпроса настъпили ли са предпоставки за промяна на режима на изтърпяване на наказанието.

"Вместо формата комисия, персонализирахме отговорността. Всеки един от участниците дава лично становище и стои с всички форми на отговорността. Такова становище дава директорът на затвора, зам.-директорът по изтърпяване на наказанията, психологът, социалният работник", обясни Кирилов.

Това обаче не променяло предпоставките за настъпването или ненастъпването на предсрочното освобождаване. "Това винаги е било дейност, извършвана от съда", допълни той.

"За Гребеца психологът е дал отрицателна оценка, за Йожи - има категорично становище, че не трябва да бъде освободен. Тук си задаваме въпроса дали съдията, произнесъл се по вътрешно убеждение, е направил необходимото да се запознае максимално с информацията", добави и Цветан Цветанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase