Снимка: архив, БулФото

България разглежда Азербайджан като един от основните източници на природен газ за хъб "Балкан". Това каза заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков на четвъртото заседание на българо-азербайджанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.

В рамките на сесията бе подписан протокол, съгласно който ще бъдат разгледани възможните варианти за съвместни доставки на азербайджански природен газ през територията на България за трети страни при реализацията на проекта за газовия хъб.

Заседанието се проведе под председателството на заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков, министъра на икономиката Божидар Лукарски и министъра на транспорта на Република Азербайджан Зия Мамедов, съобщиха от Министерството на енергетиката.

Станков подчерта, че концепцията за газоразпределителния център е разработена от българското правителство, съвместно с Европейската комисия. По неговите думи в енергийния сектор България и Азербайджан имат формирано стратегическо партньорство.

Подписаният документ в рамките на междуправителственото заседание предвижда още активизиране на сътрудничеството по проекта за изграждане на "Южен газов коридор", в това число и разглеждане на възможните варианти за доставки на азербайджански природен газ. Двете страни изразиха категоричната си подкрепа за реализация на газовите доставки в размер на 1 млрд. куб. метра годишно от находището Шах Дениз 2 от 2020 г.

Предвижда се разглеждане на възможностите за доставки на природен газ от новите азербайджански находища след 2023 г. през интерконекторите Гърция-България и Турция-България.

Документът предвижда проучване на възможностите за обмен на електроенергия между България и Азербайджан, след създаването на електроенергийния коридор по направлението Азербайджан – Грузия – Турция – Европа, както и обмяна на опит в процеса на въвеждане на пълна либерализация на електроенергийната система у нас.

По време на заседанието бяха обсъдени възможности за увеличаване на стокообмена и затвърждаване на двустранното икономическо сътрудничество.

"Азербайджан e важен, традиционен икономически партньор на България, с който желаем да развиваме всестранно, дългосрочно и взаимноизгодно сътрудничество.  Приятелските отношения и сътрудничеството между нашите страни са дългогодишни и традиционни", каза министър Лукарски. По думите му нашето желание и стремеж са насочени към увеличаване и диверсифициране на двустранния стокообмен, както и привличане на повече азербайджански инвестиции в България.

Съпредседателят и министър на транспорта на Азербайджан Зия Мамедов заяви, че страната му придава особено значение на търговските отношения с България и отбеляза, че стокообменът и структурата на взаимните доставки са сравнително ограничени и не отразяват производствения и експортния им потенциал. "Азербайджан е най-динамично развиващата се държава в региона, функционират 7 нефтопровода и газопровода, развиват се и нови проекти. Отбелязва се ръст в селското стопанство, туризъм и транспорт", поясни той.

Беше изразена заинтересованост за предприемането на необходимите мерки за увеличаване на стокообмена между двете страни. Министър Лукарски очерта възможните области за икономическо сътрудничество като: технологични линии за преработка на плодове и зеленчуци, медикаменти, електрически акумулатори, медицински и козметични продукти и изделия и др. "Разчитаме на подкрепа от страна на азербайджанското правителство за поощряване и насърчаване на вноса на български стоки и услуги в Азербайджан", подчерта той, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката.

Азербайджанската страна също предложи осъществяване на износ на продукти на нефтената и химическата промишленост, селскостопански продукти, включително вина, растителни масла, чай, тютюн, плодове, зеленчуци, сокове, продукти от преработени плодове и зеленчуци и други стоки.

България и Азербайджан се ангажираха да обменят опит и практики в областта на привличането на чуждестранни инвестиции, с помощта на създадените индустриални зони и технологични паркове.

Преди заседанието на междуправителствeнaта комисия, министър Лукарски и зам.-министърът на икономиката на Азербайджан Сахил Бабаев откриха двустранен бизнес форум, на който Божидар Лукарски запозна представителите на бизнеса в Азербайджан с възможностите за инвестиции в България, макроикономическата среда, изтъкна политическата и финансова стабилност на страната ни.

Сахил Бабаев призова азербайджанските компании да създават смесени предприятия, за да изнасят съвместно на трети пазари. Той посочи, че има възможности за разгръщане на сътрудничеството в сектори като информационните технологии, туризма, технологичните паркове и др.

Участие в бизнес форума взеха около 50 представители на 37 български компании от сектори като енергетика, машиностроене, инвестиции, транспорт, хранително-вкусова промишленост, производство на мебели и др.
 
Възможностите за по-добро представяне на България на образователния пазар в Азербайджан, както и на азербайджанските висши училища сред българските младежи бяха обсъдени днес по време на среща на зам.-министъра на образованието и науката Красимир Киряков с неговия колега Фирудин Гурбанов в Баку.

Зам.-министър Киряков е в официалната българска делегация за четвъртото заседание на българо-азербайджанската Междуправителствена комисия по икономическо сътрудничество, съобщиха от МОН.

Една от възможните форми на бъдещо сътрудничество може да се изрази и във включване на Азербайджан като една от държавите в Оперативната програма на фонд "Научни изследвания" с цел разработване и финансиране на съвместни двустранни проекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase