Снимка: БТА

В края на август в България пристига работна група от "Росатом", която бе създадена за решаване на въпросите около оборудването за АЕЦ "Белене". Това каза пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова.

Подготвяме се за тази среща, ще търсим най-добрия за България вариант, допълни тя.

Още по темата
По думите й най-добрият вариант е България да не понесе по-големи щети, отколкото са натрупани до момента.

"Правителството и НЕК трябва да намерят бързо решение на казуса. То не трябва да е прибързано, а добре обмислено и прагматично, за да даде възможност да финализираме този процес по най-добрия за България начин", коментира още енергийният министър.

До настоящия момент в този проект са генерирани над 1,4 млрд. лв., които включват разходи по площадката и платен аванс за поръчаното оборудване, "когато бе подписано допълнение №5, без да има яснота по параметрите на проекта и договор", заяви Петкова.

Енергийният министър припомни различните варианти, които се обсъждат в момента за оборудването за АЕЦ "Белене".

Първият е двата реактора да бъдат продадени на трета страна. Проучванията показват към момента, че в такъв случай няма да бъдат покрити направените разходи. "Нямаме интерес от това, дори ако продадем оборудването за 200 млн., ще останат над 300 млн., които ще трябва да погасява НЕК", обясни тя.

Ще се търси и частен инвеститор за довършване на проекта без държавни гаранции и без ангажимент на България за дългосрочно изкупуване на електроенергията. По думите й имало индикации за инвеститорски интерес от "една, две, три компании".

Тя отказа да коментира дали при частна инвестиция държавата ще участва и с какъв процент.

"Не съм казала, че клоним към построяване на АЕЦ "Белене", клоним към това да бъде намерено най-доброто решение с минимални загуби за НЕК и БЕХ“, подчерта тя.

На въпрос трябва ли да отпадне мораториумът за строителството на АЕЦ "Белене", както предлага опозицията, Петкова уточни, че водените в момента преговори не се водят за проекта, а за арбитражното решение.

От поръчаните два блока за втората атомна централа единият е на 100% готов, а вторият – на 90%. Предстои български експерти да проверят на място какво е състоянието на оборудването, допълни тя.

Запитана колко бързо може да бъде взето решение за "Белене", тя каза: "Нашето желание е това да стане максимално бързо. Ние сме заинтересовани да решим час по-бързо този въпрос, защото лихвите, които НЕК дължи, са 324 хил. лв. на ден. Това са разходи, които ще трябва да платим в един момент. В същото време трябва да се подходи прагматично, да се анализират всички плюсове и минуси. Ще обсъдим вариантите, ще ги представим пред Народното събрание и Министерския съвет и ще търсим най-доброто за България решение".

От думите й стана ясно, че до момента българската страна не е платила нищо нито за оборудването, нито по лихвите.

Преди две седмици министърът на енергетиката Теменужка Петкова беше в Москва за среща с представители на "Росатом" по въпроса как да бъдат уредени задълженията на НЕК за произведеното оборудване на АЕЦ "Белене".

Припомняме, че решението на Арбитражния съд постанови България да плати над 550 милиона евро на руския производител за неосъществения проект АЕЦ "Белене". Българското правителство търси възможност да продаде неплатеното все още оборудване в Иран или друга държава.

Още икономически новини четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase