Снимка: БТА, архив
fallback

Новите поправки на Изборния кодекс минаха на първо четете в парламента.

От седем проекта за изменения на изборните правила обаче минаха само тези, внесени от управляващото мнозинство, които предвиждат във всяка държава извън България да могат да се разкриват до 35 секции, като за изборните бюра извън дипломатическите и консулски представителства ще се изискват 60 заявления.

Посланиците или консулите във всяка държава ще правят мотивирано предложение до Централната избирателна комисия (ЦИК) къде да има секции, така че да бъде спазено ограничението. Крайното решение ще бъде на ЦИК.

Oще по темата

До новите предложения за промени в Изборния кодекс се стигна, след като мнозинството преодоля ветото на президента Росен Плевнелиев за ограничаването на броя на изборните секции зад граница.

Исканията за промени на АБВ, БСП, РБ, БДЦ -НС, ДПС и на независимия Георги Кадиев не бяха приети от депутатите.

По време на дебата най-сериозните критики към управляващите отправиха от ДПС.

"Виждаме поредните промени в Изборния кодекс след недоносчето, което беше гласувано наскоро под натиска на Патриотичния фронт и което беше върнато от президента Росен Плевнелиев и прегласувано и за да се угоди на натиска на патриотите", обвини Четин Казак.

"Сега противно на препоръките на Венецианската комисия, която препоръчва 6 месеца преди избори да не се променя изборното законодателство, за да угодим на този или онзи коалиционен партньор, който иска да си запише червена точка за изборите”, каза още той.

"За пореден път чрез подобен дискриминационен текст показвате, че сте заложници на популизма и национализма. Чрез подобни текстове се отдалечавате от европейските ценности”, продължи Четин Казак.

Според него президентът трябва да сезира Конституционния съд за новите изменения на правилата за избори.

Лидерът на ДОСТ и независим депутат Лютви Местан също се обяви против ограничаването на броя на секциите в чужбина.

Според него с приемането на промените в Изборния кодекс, предложени от ГЕРБ, се гради най-мракобесната част от историята на страната.

Той смята, че ГЕРБ плащат неофашистката цена за стабилността на управлението на Патриотичния фронт с тези текстове в изборното законодателство.

В отговор на критиките Данаил Кирилов от ГЕРБ отбеляза, че в САЩ и Испания има стотици хиляди българи, но пък странно защо секциите в Турция досега са били със 104 повече.

Реформаторът Димитър Делчев припомни, че с приетите промени в Изборния кодекс вече е факт електронното гласуване, от което могат да се възползват всички независимо къде се намират.

Този аргумент не се хареса на социалиста Чавдар Георгиев и той обвини реформаторите,че са пропити от демагогия, а България си има собствена парламентарна и изборна традиция.

Според съпартиеца му Филип Попов в държавите, където е въведено електронно гласуване, няма двойно гражданство.

Той коментира, че трябва да има честна изборна кампания при тайно гласуване, което е конституционно гарантирано.

"Според българската практика гласуването може да се извършва само в избирателните секции“, посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Ааа

преди 7 години

Като си тук, тогава имаш право да избираш, защото после сам ще търпиш последствията от избора си. Ако си на майната си - гласувай си там, сам си решил да изгубиш правото си на избор тук.

18

Aaa

преди 7 години

До емигрантите - какво толкова не разбирате? Вие сте едни страхливци, избягали от родината, защото са се уплашили, че тук не могат да се справят. Щяхме да сме в пъти по-добре, ако не бяхте пълни егоисти и пъзльовци, а се опитвахте да направите нещо тук, за всички нас.Отишъл нашия на майната си и от там дава акъл как да живеем ние, тези, които сме тук и се опитваме всеки ден да правим каквото можем, за да са добре нещата в България.

17

До клошара от Сидни

преди 7 години

До клошаря от Сидни. Хич не се хвали че имигрантите ни издържате, погледни ние тук какъв БВП произвеждаме и колко процента са вашите пари. Тази държава България се издържа от живеещите и работещите тук, тези които произвеждаме, тези които плащаме данъци и осигуровки. След десетина години като умрат вашите родители, на кого ще пращате пари. Отговора е на никого, но България ще я има. За сведение 90% от приходите в бюджета идват от акциз и ДДС. Хайде сега клошара от Сидни да каже колко е внесъл?

fallback