Снимка: БТА

За първи път Великобритания иска нещо от България като член на ЕС - да бъде подкрепенa за едно по-особено членство в ЕС. Това обясни бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в ефира на Bulgaria ON AIR. По думите му британците винаги са се чувствали като особен член в ЕС и заради това искат промяна в Съюза, която не е задължително нещо лошо.

"Отношенията между България и Великобритания винаги са били сложни, предвид двете Световни войни по време, на които са били на две различни страни. Това е второто посещение на британски премиер у нас - преди 16 години Тони Блеър е направил подобно посещение. Това е първото посещение на британски премиер след влизането на България в ЕС. Това според мен е основната причина Дейвид Камерън да е у нас. Интересно е, че Великобритания за първи път иска нещо от България като член на ЕС", поясни Керемедчиев.

Още по темата

Британците не искат да бъдат в еврозоната, но искат британският паунд да бъде равна валута на еврото, обясни  експертът. По думите му те искат по-особени правила да действат за Великобритания в ЕС.

"Преговорите ще бъдат трудни. За да дойде Камерън в България, той вижда и поставя цели къде би имал по-трудни преговори. Затова лично идва да ги води. България за първи път като член на ЕС и на НАТО може да бъде изслушана какво й е мнението от Великобритания. Българският глас е важен за Великобритания", прогнозира Керемедчиев.

Британският премиер е притеснен от референдума за ЕС през 2017 г., смята бившият зам.-министър.

"Референдумът може да се окаже и капан за политиците, които го предлагат. Камерън е притеснен и предприема тези совалки, защото ако не успее да договори промени в правилата на ЕС и по този начин да успокои британците, че и "британското ще остане британско, а европейското ще остане отново британско", той ще изгуби гласове и през 2017 г. Великобритания може да излезе от ЕС", уточни Керемедчиев.

Не е ясно какво ще изгуби България, ако Великобритания излезе от ЕС, посочи експертът. Той обаче прогнозира, че ще има икономически щети и в двете посоки, но добави, че "нито Британия е един от най-големите инвеститори в България, нито един от най-големите търговски партньори."

Великобритания е откъсната от реалността какво се случва на българо-турската граница, заяви Керемедчиев. Но страната ни може да привлече внимание и ЕС може да ни помогне чрез Великобритания в укрепване на границите ни, смята експертът.

"Финансовата подкрепа би дошла от европейски фондове. При посещението си на граничните пунктове Камерън може сам да изяви желание да изпрати британски експерти по сигурността и гранични служители, които да подпомогнат нашите. Тук е моментът, в който България може да постави искания, които Великобритания да пренесе на ниво ЕС", анализира още Керемедчиев.

Няма пълен консенсус за споразумението ЕС-Турция. Не е ясно и как ще дойде обещаната помощ за Турция - тези 3 млрд. евро, добави Керемедчиев.

"В момента Турция, след свалянето на руския бомбардировач и след обтегнатите взаимоотношения с Русия, започна панически да търси все по-близки и топли контакти с ЕС и с НАТО. Турция държи козовете, за да спре, ограничи, пренасочи бежанската вълна. Диалогът на ЕС с Турция е свързан със стъпки за ограничаване на бежанския поток и България ще бъде една от първите държави, които ще усетят това облекчение", смята Керемедчиев.

Целият разговор вижте във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase