Министър Кристиан Вигенин разговаря с украинския си колега Павло Климкин в Брюксел. Снимка БТА

Министърът на външните работи Кристиан Вигенин очаква следващият еврокомисар от България да бъде излъчен от настоящото правителство, на основата на съгласие между политическите сили. Това каза той пред журналисти в Брюксел, предаде БТА.

Бих искал да продължа да работя като външен министър и да си върша работата, заяви той в отговор на въпрос дали има желание за този пост в ЕК. Веднъж вече съм се върнал от Брюксел. От гледна точка на процедурата ми се струва, че сегашният външен министър не е подходящата кандидатура, добави Вигенин.

Още по темата

По неговите думи вече е невъзможен най-добрият от негова точка вариант - правителството и подкрепящите го парламентарни сили да определят няколко кандидати, от които да се избира и да се преговаря за ресор. Според него сега би било необходимо определянето на по-общоприемлива фигура, което не изключва да е свързана с някоя от партиите.

Моята препоръка би била да не тръгваме веднага с конкретни имена и да започнем да ги зачеркваме, докато остане най-подходящият или общоприемливият. Бих предложил да тръгнем от принципни въпроси - какво очакваме от новия еврокомисар, независимо от неговия ресор, каква политика очакваме да защитава при взимането на решенията. На тази основа може да се види кои хора биха били склонни да се ангажират, поясни министърът.

Определянето на следващия български еврокомисар ще бъде договорено наред с датата на предсрочните избори. В такава ситуация трябва да се търси по-широко съгласие около тази кандидатура, отбеляза Вигенин.
Ако хоризонтът пред правителството е такъв, какъвто се очерта на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), нашето правителство би следвало да подаде оставка най-късно до края на юли. Правителство, което си отива, да определи еднолично еврокомисар, не е добър вкус. Следващото правителство може да бъде изкушено да преразгледа този избор. Така ще станем за смях. Служебно правителство да определя кандидат, също не е добра идея. За мен най-доброто решение би било, ако може, да се постигне съгласие сега. С такова съгласие нашето правителство би могло да определи кандидата. Предполагам, че кандидатите ще станат ясни до дни, заяви министърът.

Ако хоризонтът на настоящото правителство е твърде кратък, не бихме могли да се ангажираме с приключването на работата по договора за добросъседство с Република Македония, посочи Вигенин в отговор на въпрос. Той коментира темата в светлината на днешните обсъждания в НАТО по отношение на членството на Македония в пакта.

Може би ще направим една стъпка, но приключването и подписването на договора да остане за следващо правителство. Очевидно не е желателно това да прави служебно правителство, защото то няма право да подписва международни договори. Ако процесът се позабави, а правителството приключи работа по-скоро, ще трябва всичко да остане за избраното след предсрочните избори правителство. Каквото е необходимо и възможно, ще  направим още сега, допълни Вигенин.

По неговите думи въпросът пред приемането на Македония в НАТО е ясен - той е решение на проблема за името на страната. Това условие е поставено още през 2008 година. България има своите изисквания по отношение на процеса на присъединяване на държавата към ЕС. По отношение на НАТО не сме поставяли някакви допълнителни условия, нямаше да се погледне добре на такава стъпка, поясни Вигенин. В рамките на разговорите в алианса се поставяха и други въпроси, свързани с вътрешното развитие в Република Македония, т.е. проблемът за името е ключов, но има и други развития вътре в самата страна, които не са особено позитивни.

Така или иначе условието е ясно и то не е изпълнено, поясни министърът, който участва в двудневното заседание на своите колеги от алианса. Идеята е да поканим в скоро време за преговори македонския екип, за да може декларацията за добросъседство да бъде трансформирана в договор. Има допълнителни елементи, които не са за подценяване и по тях трябва да се коментира.

Един от ключовите въпроси, които не присъстват в декларацията за добросъседство, е въпросът за историята, за съвместните чествания, за създаването на двустранна комисия за търсене на общото тълкуване на исторически факти и събития, отбеляза министърът. По неговите думи трябва да бъде намерен начин тези въпроси да залегнат в договора или в анекс към него.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase