Петър Чобанов. Снимка: БТА, архив
fallback

Акционерите на Корпоративна търговска банка (КТБ) ще получат шанс да осигурят финансов ресурс за стабилизирането й. Това казва финансовият министър Петър Чобанов пред в. „Труд“ по повод предприетите от Българска народна банка (БНБ) действия, свързани с банковата група на Корпоративна търговска банка.

"Преди ББР и Фондът за гарантиране на влоговете да влязат в КТБ, ще се даде възможност на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс, като държавата ще се намеси само ако те не успеят", казва Петър Чобанов.

Oще по темата
"Целта е банковата група да се оздрави и депозантите да получат средствата си в пълен размер", пояснява министърът.

На 20 юни БНБ постави под специален надзор КТБ за срок от три месеца и забрани да извършва всякакви дейности съгласно лиценза за банкова дейност. Вчера БНБ обяви, че ще предприеме действия за увеличаване на капитала на КТБ, като ще разпореди увеличението му да се поеме от ББР и Фонда за гарантиране на влоговете в банките, а Корпоративна търговска банка ще отвори на 21 юли.

В интервюто министърът на финансите посочва, че в момента не може да се каже колко точно е необходимият допълнителен капитал за двете банки (КТБ и "Креди Агрикол"), но това ще стане ясно до 10 дни, когато трябва да са готови одитът и оценката на активите и пасивите на двете финансови институции.

Той допълва, че кабинетът очаква средствата във Фонда за гарантиране на влоговете, които към края на 2013 г. бяха 1,8 млрд. лв., да са достатъчни за покриването на нуждите.

Финансовият министър посочва, че сега държавата дава ясен сигнал, че е готова "да действа бързо, навременно и решително за овладяване на системния риск".

Той уточнява, че на 21 юли вложителите ще изберат дали да оставят депозитите си в Корпоративна търговска банка (КТБ), която към този момент може да е държавна, или да ги пренасочат към друга банка. Това може да е включително държавната Българска банка за развитие (ББР), която ще започне да набира депозити, обяснява финансовият министър.

Ресурсът на ББР по различните кредитни линии в подкрепа на бизнеса остава недосегаем, а дори държавата да капитализира допълнително ББР, за да участва в увеличението на капитала на КТБ, това няма да се брои за дефицит, казва още министърът на финансите в интервюто, цитирано на сайта на финансовото министерство.

Още финансови и икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

65

Анонимен

преди 10 години

Оман има интерес към притежаване на европейска банка с лиценз, сигурно ще направят всичко необходимо за рекапитализация на КТБ", заяви проф. Стоян Денчев, почетен консул на Султаната на Оман в България .Според него Оман би проявил гъвкавост, за да стане така, че да рекапитализира банката и да заработи отново всичко зависи от условията.

64

Пешо

преди 10 години

Епа нали това е целта на целия театър Руснаците да се сдобият с банката,БТК,НУРЦ,част от БЕХ и още много апетитни неща

63

Анонимен

преди 10 години

Знаех си ,че Василев ще се разтича и няма да остви магарето си в калта.Подозирам даже,че вече е намерил кой още да привлече като инвеститор.

fallback