Снимка: БТА

Националната електрическа компания е представила нови доказателства, които са важни за изясняване на казуса с прихванатите средства от страна на електроразпределителните дружества. По тази причина е насрочено ново открито заседание на 28 април и на него ще бъдат изслушани позициите на ЕРП-тата по новите доказателства, обясни председателят на регулатора Боян Боев.

По време на днешното заседание представителите и на трите дружества заявиха, че няма законово основание за отнемане на лицензиите им. Те бяха категорични, че спазват закона и са коректни към НЕК. На изслушването освен представители на засегнатите страни присъстваха посланиците на Австрия, Чехия, Германия и Испания, както и търговски аташета от френското посолство, румънското посолство, италианското посолство и други дипломати.

Управителят на ЧЕЗ България Кремена Стоянова коментира, че спорът между дружеството и НЕК е търговски и не е в компетенциите на енергийния регулатор, чиито функции включват разрешаване на административно-правни спорове между лицензираните дружества и потребителите. По думите й със своите действия ДКЕВР се меси в търговските отношения между две равнопоставени дружества.

Още по темата
Според Стоянова държавната комисия е показала пристрастия към НЕК. Управителят на ЧЕЗ цитира становище на регулатора, според което се блокира цялата дейност на НЕК и е невъзможно да се заплати на производителите в резултат на прихванатите плащания. В същото положение обаче е и ЧЕЗ, обясни Стоянова и посочи и задълженията на НЕК към дружеството. За януари държавната компания не е изплатила фактура на стойност 14,1 млн. лева за изкупуването на енергия от възобновяеми източници и високотехнологично производство. За юли 2013 година НЕК не е платила 24 млн. лева също за изкупуване на енергия от ВЕИ и заводските централи. Държавната компания дължи още 36,4 млн. лева на базата на отпадналия вече механизъм за компенсиране на задължения към обществото (зелена енергия). От своя страна ЧЕЗ дължи на НЕК 75 млн. лева за изкупената енергия през януари. Дружеството е превело 35 млн. лева по тази фактура, което не е отчетено в жалбата на НЕК.

Според Екатерина Истаткова, директор на НЕК, цифрите не са важни. От НЕК са сезирали регулатора заради незаконните действия на ЕРП-тата, посочи тя. Общо 105 писма до различни институции е изпратила EVN България за трупаните дефицити в енергетиката, коментира изпълнителният директор на дружеството Йорг Золфелнер.

Липсите са в резултат на дългосрочната политика на държавата за насърчаване на зелената енергия. "Отговорност на правителството и в частност на ДКЕВР е да намери начин да финансира тази политика", допълни още той.

Дефицитът само за EVN е 248,6 млн. лева и те са факт заради спорни регулаторни актове от 2012 година - механизъм за компенсиране на разходите за зелена енергия и таксата за достъп на ВЕИ производители. И двете решения бяха отменени от съда, припомни още Золфелнер.

"Отнемането на лицензии няма да реши дефицитите, а ще внесе допълнително напрежение в системата и сред клиентите", категоричен беше представителят на дружеството.

От Енерго Про повториха, че прихващането е било необходимо за гарантиране на доставките за своите клиенти. "Нашите решения бяха много добре премислени, законови и в защита на обществения интерес", коментира управителят на дружеството Стефан Абаджиев.

Припомняме, че ДКЕВР откри процедурата по отнемане на лицензиите на ЕРП-тата на 19 март, след като изтече първоначалният срок от три дни да платят на НЕК прихванати или задържани суми на обща стойност 318 млн. лв. Към момента тази сума е нараснала до 348 млн. лв. по данни на енергийния регулатор. В новия седемдневен срок, който им бе даден от ДКЕВР след откриването на процедурата, ЕРП-тата отново не платиха. И трите дружества твърдят, че не дължат посочените средства.

Ако се стигне до отнемане на лицензии, начело на търговските дружества ще бъде назначен т.нар. особен управител, който трябва да гарантира нормалното електроснабдяване. Той няма да има право да продава имуществото, което е собственост на енергодружествата.

Казусът с лицензите се следи и от ЕК. В края на миналата седмица еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер поиска среща с българския енергиен министър Драгомир Стойнев. В писмото си той напомни, че ДКЕВР е независим регулатор и трябва да взима решения като такъв. Според комисаря става въпрос за търговски спор, който трябва да се решава в съда.

Междувременно ЕРП-тата поискаха увеличение на цената на тока от 1 юли между 8 и 14%. Според изчисленията на регулатора в тези искания не са включени разходите им за зелена енергия. От ДКЕВР работят и по нова методика за определяне на цените в енергийната система. Тя трябва да е готова до края на юни, когато ще стане ясно и какви ще са цените на тока за бита от 1 юли.

От Българската фотоволтаична асоциация съобщиха, че не са били допуснати до откритото заседание на ДКЕВР. Недопускането на фотоволтаичния сектор до информация по особено важен и пряко засягащ производителите от ВЕИ-централи въпрос, като процедурата по отнемането на лицензиите на трите снабдителни дружества, е лош прецедент за непрозрачност на регулатора, пише в съобщение до медиите.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase