Георги Кадиев. Снимка: архив, БулФото

Две големи сделки показват, че законът за офшорките има пропуски и не работи, обясни депутатът от Коалиция за България Георги Кадиев пред Нова телевизия. Според него обаче това е нормално, защото текстовете „не са преписани, а законът е измислен от нулата”.

Припомняме, че миналата година Народното събрание одобри закон, чиято цел беше да бъде разкрита собствеността на офшорните компании. Предложението беше внесено от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев.

"Сега обаче проектът за Карадере, зад който стои офшорна компания, както и сделката за „Булгартабак”, показват пропуски в закона", обясни Кадиев. Той припомни, че тютюневото дружество беше продадено на компания, зад която стои офшорна компания, регистрирана в Лихтенщайн.

Още по темата
Законът не цели забраната на дейността на офшорни компании, а да се знае кой стои зад тях, категоричен беше Кадиев. За да бъдат „запълнени пропуските”, той е изготвил предложения, които включват задължение офшорните компании със сертификати за инвестиция Клас А или Клас Б да обявяват своите собственици.

Според него същите условия трябва да се отнасят и за публичните компании. Кадиев очаква съпротива именно за публичните компании, защото „има много пенсионни дружества, зад които стоят офшорки”.

Законът за потребителския кредит няма да изпълни идеите, с които е създаден. Без възможността текстовете на все още неприетия Закон за потребителския кредит да важат за вече изтеглените кредити, се губи идеята на новия закон -  да нормализира отношенията между банките и потребителите, коментира още Георги Кадиев.

По време на дискусията по закона в Комисията по бюджет и финанси юристи припомниха, че няма обратна сила на законите.

По данни на Кадиев обаче изтеглените кредити у нас са 5 млн. – потребителски и ипотечни. Някои семейства имат теглени по няколко заема от банки, допълни той. Затова е необходимо да се помисли как законът да бъде съотнесен и към тези случаи.

Депутатът призна, че закон с обратна сила ще се отрази зле на банките – те са направили планове и разчитат на приходи от такси, както и от дългосрочните договори за заеми. Една от идеите, които Кадиев предлага, е да има възможност за предоговаряне на условията между банките и настоящите клиенти. Банките обаче не могат да бъдат задължени да правят това, обясни още той.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase