Лютви Местан и Бойко Борисов. Снимка: БТА
fallback

Март, поне досега, се очерта като силен месец за опозицията в България, коментира политологът Борис Попиванов на дискусия за политическия март, организирана от института "Иван Хаджийски".

Каквото и да излезе като резултат от подписката за референдум, силата е там в ГЕРБ, каза Попиванов. Кой може да събере подписи за 20 дни - не са нито инициативният комитет, нито протестиращи, нито Реформаторският блок, това са само ГЕРБ, отбеляза той.

Втората линия според него е, че президентът силно се е позиционирал като основно острие на опозицията, на ГЕРБ в политическия дебат. Президентът Плевнелиев мина в настъпление по няколко фронта, коментира Попиванов и посочи външнополитическия план и позицията на държавния глава за Крим, обръщението към Народното събрание и указа за излъчване на състава на ЦИК. Според Попиванов, когато има спорове за компетентност между  президент и НС, Конституционният съд е този, който се произнася.

Според Попиванов най-големият риск пред сегашната власт е да загуби  политическата инициатива, определянето на дневния ред през  следващите седмици. Управляващите по думите му са "отбелязали точка" със срещата с медиите, но това по-скоро е единично събитие, което не би могло да промени общото впечатление, че месецът е бил до голяма степен отбранителен за властта и настъпателен за опозиционните фактори.

Политологът Димитър Ганев също е на мнение, че политическият март е бил месец на опозицията, месец на ГЕРБ. Според него БСП е загубила от украинския конфликт - от една страна не е успяла да консумира европейското направление, а от друга - оставя част от русофилския вот на партии като "Атака" да го мобилизират.

Вероятността БСП да остане втора на евровота изглежда почти сигурна, това ще ни доведе до силна война на интерпретации след евроизборите - Борисов ще продължи да тръби, че е бил Станишев, а управляващите ще събират своя резултат, допуска Ганев. Той отбеляза, че за ГЕРБ най-важният проблем с липсата на партньори не е решен и недобрите перспективи пред Реформаторския блок в последните няколко месеца го задълбочават.

Първан Симеонов определи март като месец на политическа  безтегловност. След като месеци наред политическият процес беше лесен за обяснение, имаше два ясни лагера - властта и протеста, сега лагерите се размиха, смята той. Според него има един парадокс - точно когато изглежда най-спокойно откъм улични протести, правителството като че изглежда най-уязвимо.

Симеонов отбеляза сложните отношения на ГЕРБ с Реформаторския блок. ГЕРБ ще трябва да вземе част от гласовете на Реформаторския блок и ще трябва хем да го бие, хем да стиска палци да го има, защото на ГЕРБ му трябва Реформаторския блок, обясни политологът.

Петър Емил Митев коментира, че в България има предстартова треска. Той предупреди, че трябва да се предпазим от фиксиране в социологическите данни, които показват разлика с процент-процент и малко, което е относителна, преодолима разлика.

Социологът посочи, че кафето, което пиха Лютви Местан и Бойко Борисов в Кърджали, е нестандартен и неочакван ход. Той тълкува факта, че е включена темата за ЦИК, като готовност да се търси компромис и че ГЕРБ е готов да направи отстъпка.

В коментар за световните политически процеси Митев отбеляза, че еднополюсният свят е завършил. Сега е очевиден многополюсният свят и тази точка е отбелязана от Крим 2014, смята социологът. Според него нова Студена война няма да има, а ще има студен мир, който ще трае до края на десетилетието.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

Винету

преди 10 години

Те всички месеци са на опозицията, но мафията, с подкрепата на властта, спецслужбите и някои медии, омагьосват народа, ръсят всевъзможни компромати и популизъм и ,за съжаление, това доста често подвежда хората. Но с течение на времето, нали на лъжата краката са къси, всичко си идва на мястото.

36

van ti ku4e

преди 10 години

Prezidenta nai-dobre da si hodi , izdani se qako , nema po lo6o ot tova

35

emili98

преди 10 години

Президентът постъпи противоконституционно и е редно да се поправи, поведението му е абсурдно и не е присъщо за един достоен държавен глава.

fallback