Снимка: МС

Президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят Пламен Орешарски обсъдиха на среща обстановката в Украйна предвид предстоящия утре извънреден Европейски съвет.

Според държавния глава, България трябва да настоява Европейският съюз да излезе с единна позиция по отношение на случващото се в Украйна и региона, да подкрепи запазването на териториалната цялост на страната и да не допуска ескалация на напрежението.

Още по темата

На разговора Плевнелиев е изразил безпокойство за действията от страна на Русия, заплашващи териториалната цялост на Украйна.

Според президента, в Брюксел страната ни трябва да отправи призив да се гарантират демократичните устои на Украйна и да се спазват правилата на международното право и договорите, които не допускат военна инвазия в една суверенна държава.

Плевнелиев смята, че всички страни трябва да се ангажират с позицията народът на Украйна да има правото сам да реши бъдещето си чрез честни и демократични избори.

"Подкрепяме суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Украйна и очакваме новото правителство, заедно с международната общност, да създаде необходимите условия за деескалация на напрежението и трайна стабилизация на страната, за провеждане на свободни и демократични избори", е подчертал на свой ред премиерът Орешарски.

По думите му България ще се придържа към общоевропейската позиция, която ще се формира утре, на Европейския съвет в Брюксел.

По време на работната им среща държавният глава и министър-председателят са обсъдили и възможността по време на Европейския съвет България да постави въпроса и за ускорено подписване на Споразуменията за асоцииране на Грузия и Молдова, още в мандата на настоящата Европейска комисия.

Президентът е на мнение, че светът не бива да се връща към годините на Студената война, защото едно от основните постижения на ЕС за изминалите 15 г., е разпространяването на демокрацията на изток.

По време на срещата президентът е изразил категоричната си позиция, че България трябва да диверсифицира газовите си доставки.

За постигането на тази цел е необходимо да се ускори работата по изграждането на газовите връзки с Гърция, Турция, Сърбия и Румъния, както и да се свържат всички мрежи - енергийни, пътни и др., отбелязал държавният глава.

"Национален приоритет е тези проекти да се реализират във възможно най-кратки срокове. Действията за енергийна диверсификация и енергийна независимост са мерки в подкрепа на националната сигурност", посочил още Росен Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase