Срещата на Михаил Миков с работодателските организации. Снимка: БТА

С промени в Закона да публичност на лицата, заемащи висши държавни длъжности, се е ангажирал председателят на парламента Михаил Миков на среща с работодателските организации.

На нея присъства и социалният министър Хасан Адемов.

В края на 41-вото НС беше приета т.нар. поправка "Янев", на името на вносителя й, която доста разшири обхвата на лицата, които трябва да подават имуществени декларации по този закон.

Сред тях влязоха членовете на Съвета за тристранно сътрудничество, шефове на големи дружества, които подлежат на регулация от ДКЕВР, кандидати за народни представители, евродепутати и други.

В последния момент от текстовете отпадна идеята на Яне Янев и членовете на ръководствата на НПО-тата да са задължени да подават декларации пред Сметната палата.

Днес Миков и представителите на работодателите се обединиха около тезата, че тези промени в Закона за публичност на имуществото са били силно популистки.

По думите на Миков въпросната промяна в "условията на силен предизборен популизъм" е довела до напускане на работодателите от тристранката.

"Смятам, че са необходими промени в закона. Кандидатите за народни представители силно затрудниха работата на Сметаната палата", обясни Миков, визирайки факта, че на предсрочните избори всички кандидати за НС е трябвало да подадат декларации заради промените "Янев".

"Тази инициатива ще бъде консултирана с парламентарните групи", обясни Миков и допълни, че ГЕРБ също са поели определени ангажименти за промени в закона.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България коментира, че законът трябва бързо да се промени.

"Отчитаме, че тези поправки са силно популистки и се изисква мъжество и компетентност да се каже това", заяви Велев, като допълни, че подобна практика няма в ЕС, а и по света.

Той обясни още, че разбира, че обществените нагласи са други, но промените трябва да бъдат направени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase