Венета Марковска не успя да положи клетва. Снимка: БТА

Депутати от опозицията взеха да предлагат решения по казуса „Марковска”, след като вчера се създаде правен прецедент след действията на президента Росен Плевнелиев.

Държавният глава блокира полагането на клетва на Венета Марковска за конституционен съдия, като напусна тържествената церемония.

Президентът успя да спре клетвата, защото по Закона за Конституционния съд конституционните съдии не могат да положат клетва в отсъствието на президента, а ако не положат клетва, не могат да встъпят в длъжност. Той обаче беше атакуван, че е превишил правата си, като е бламирал решение на НС, тъй като Марковска беше избрана от парламента.

От името на десните Иван Костов поиска група депутати, специалисти по конституционно право, да предложат решение по казуса.

„Да се състави група от народни представители от всяка парламентарна група, които са специалисти по конституционно право, за да предложат решение на Народното събрание  на това, което вестниците пишат, че случаят „Марковска” прераства в институционална криза. Да не се превърне в институционална криза случаят „Марковска” и да не се парализира дейността на Конституционния съд”, предложи Костов.

Още по темата
„Това, което четох в медиите, че Искра Фидосова ще намери решение, не е сериозно. Тя каквито решение можа -  предложи, писа писма и т.н. Честно казано доверие в нея едва ли има, където и да било, даже от средите на парламентарната група на ГЕРБ. Затова е разумно да се обмисли такъв изход от ситуацията”, коментира Иван Костов.

Независимите депутати, които номинираха Венета Марковска, лансираха друга идея. 

„Госпожо председател, вие трябва да поискате втора дата, за да може госпожа Марковска да се закълне. Защото това ще стане прецедент”, поиска Тодор Великов.

Независимият депутат припомни случай от полагането на клетва на конституционен съдия през 2003 г., когато Евгени Танчев, съдия от квотата на президента, не се е заклел пред председателя на Народното събрание, а пред зам.-председателя на парламента.

„Вие разбирате ли в каква хипотеза сме, ако някой от тези четиримата (председателите на висшите съдилища или президента) не пожелае, защото не харесва някой от кандидатите? За това ви моля отново да напишете писмо, с което да се изиска госпожа Марковска да положи клетва като конституционен съдия”, предложи Великов.

„Писма не съм писала, няма и да пиша”, отговори му Цецка Цачева.

„Когато участниците в клетвата представляват колективни органи, те могат да бъдат заместени от свои заместници. Така, както се е случвало и в състава на това Народно събрание. При мое отсъствие г-н Лъчезар Иванов, в качеството му на зам.-председател, е представлявал Народното събрание“, отряза го шефката на парламента.

Тя добави, че вчера председателят на ВКС Лазар Груев е отсъствал, но го е замествал неговият първи
заместник-председател.

„Направете малко по-задълбочена справка с нормативната уредба и тогава излизайте с предложение да пиша писмо, на когото вие решите”, контрира предложението на независимия депутат Цачева.

Управляващите, към които вчера премиерът Бойко Борисов прехвърли топката, засега пазят мълчание за решението на въпроса.

По-късно днес в парламента ще дойде министърът на отбраната Диана Ковачева. Присъствието й е свързано с участие в парламентарния контрол. Министърът обаче отново ще трябва да отговаря на въпроса как да се излезе от ситуацията с Венета Марковски и да се отпуши работата на новия състав на Конституционния съд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase