Снимка: Булфото
fallback

Около 40 на сто от работещите българи са се трудили в сферата на пазара на услугите. Това сочат последни данни на Евростат.

Според европейската статистика в промишлеността, включително и строителството, са били заети около 32 на сто от работещите българи. В сферата на непазарните услуги са били заети около 22 на сто от работещите ни сънародници, а в земеделието - 6,7 на сто.

Анализът отчита, че средно българинът работи по 40,9 часа седмично. По този показател най-активно се трудят в Исландия - по 43,9 часа седмично, във Великобритания - по 42,2 часа седмично, в Румъния и Словакия - по 41 часа седмично и т.н. Най-малко седмично работят в Дания - 37,7 часа, в Ирландия и Норвегия - по 38,4 часа, Италия - 38,8 часа, Финландия - 39 часа и други.

Според европейската статистика почти 70 на сто от заетите лица в ЕС-27 през 2011 са работили в сектора на услугите, в сравнение с 62 на сто през 2000 г. Най-нисък процент заетост в сектора на услугите е регистриран в Румъния - 43 на сто, а най-висок в Люксембург - 85 на сто, отбелязва БТА.

В пазара на услуги като търговия, транспорт, финансови услуги и др. са били заети около 40 на сто от работещите в ЕС. Внепазарните услуги като здравеопазване, публична администрация,образование и др. са били заети около 30 на сто от работещите европейци, в индустрията и строителния сектор - 25 на сто и в земеделието - 5 на сто.

В областта на промишлеността най-активно са били заети хората в Чехия и Словакия - по около 40 на сто, Финландия - 37 на сто, Естония и Словения - по 32 на сто и др. Най-нисък е тозипроцент в Люксембург - 13 на сто, Холандия - 17 на сто, Гърция - 18 на сто.

В областта на земеделието най-активно са били заети хората в Румъния - 28 на сто, Гърция и Полша - по 12 на сто. Най-малко със земеделие са се занимавали във Великобритания и Белгия - по 1,2 на сто, Германия - 1,6 на сто, Швеция - 2 на сто.

Делът на служителите, които са имали договор с ограничена продължителност е бил най-висок в Полша - 27 на сто от служителите и работниците, в Испания - 25 на сто, в Португалия - 22 на сто, а най-нисък е бил този дял в Румъния - 2 на сто, Литва - 3 на сто, България и Естония - по 4 на сто

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Анонимен

преди 11 години

До Гацко 126:Това, което казвате, е вярно. Но, простата и ужасна истина е, че именно "манталитетът, начинът на мислене и действие" на хората в България бяха сринати от КОМУНИСТИТЕ. И този процес, за жалост, ПРОДЪЛЖАВА. Много е страшно, защото същите тези комунисти сега са пребоядисани като националисти, православни, социалдемократи, либерали, еврооптимисти и какви ли още не. А манталитетът на младите поколения е смущаващо КОМУНИСТИЧЕСКИ - искане не права, без задължения, без отговорности. Лошо.

65

Гацко

преди 11 години

Не живеете зле заради благоденствието на другите народи а заради собствената си простотия.В България всички са свикнали да оправдават собствената си некадърност с някой друг.45-та година Германия се озовава в позицията на най-бедната европейска държава, срината икономически и физически. Как в момента имат най-силната и стабилна икономика в Европа !?Не ви ли светка лампата, че има разлика в самите хора, манталитет, начина на мислене и действие !?

64

Леле как ви

преди 11 години

лъжат! 64% са услугите в структурата на икономиката, 6% е селското стопанство и САМО 30% е промишлеността. Откъде при тази структура ще има работа за всички, добри доходи, добра социална политика и някакво бъдеще? Ние сме пазар на чужди стоки, живеем с непосилни кредити от чужди банки и влачим робството си заради благоденствието на чужди народи.

fallback