Добрев изпълнява заръките на Борисов. Снимка: архив Булфото
fallback

Германската компания RWE се е оттеглила от проекта АЕЦ „Белене“, тъй като не е имало финансиране и не е подписан договор за проектиране, доставка и изграждане на централата. Документът трябваше да се подпише между българската и руската страна, обясни изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов.

По време на специална пресконференция в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) беше показано официалното уведомление на германската компания, с което тя се оттегля от проекта.

Днес на правителственото заседание премиерът Бойко Борисов възложи на енергийния министър Делян Добрев да се свърже с RWE и да попита защо не са инвестирали в България. Причина за искането на Борисов станаха изказвания на левицата за работата на правителството. "Обади се в RWE и попитай дали ГЕРБ ги е изгонил", заръча Борисов на Добрев.

На пресконференцията днес енергийният министър обясни, че не могъл да се свърже с компанията, защото “днес те имат празник“.

По тази причина министър Добрев е поканил Михаил Андонов да покаже пред медиите официалното уведомление на RWE за оттеглянето им от проекта.

Oще по темата
RWE беше избрана от НЕК за стратегически инвеститор при реализацията на проекта на 19 декември 2008 година. Между двете страни беше сключено стратегическо споразумение. В продължение на 16 месеца обаче не е намерено решение на два основни въпроса – за начина и подхода при финансиране на проекта и липсата на подпис върху договор за строителство с „Атомстройекспорт“, разказа днес Андонов.

Документът с руската страна не е подписан заради липсата на споразумение относно инфлационния индекс при изчисляване на стойността на проекта, както и дяловото участие на страните в проекта.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев посочи, че по време на преговорите германската компания не е правила оценка дали проектът е добър или не, а единствените коментари са били свързани с финансирането.

По договор RWE трябваше да осигури средства, за да финансира 49% от собствеността в централата. Компанията не е успяла да направи това, нито е внесла и бонус от 500 хил. евро, каквито са били изискванията в подписаните документи.

В крайна сметка RWE се оттегли от проекта на 27 октомври 2009 година.

Още икономически новини четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

127

румен221

преди 11 години

ОБЕКТИВНИ ФАКТИ!!!- Въглищата в "Мариците-изток" свършват след 20-25 години...- Ако Белене не се строи и руснаците откажат удължаване ресурса на 5 и 6 блок в Козлодуй, ще се яви дефицит от минимум 4-5 мегавата ток от най-евтините източници, а останалите още днес имат продажни цени, към НЕК от 21 до 36 стотинки... (УДВОЕТЕ ГО ЗА КРАЙНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ)- Ще купуваме ток от Турция и Румъния, но не и по 4,5 стотинки..., както те го купуват от нас, а по-скъпо от местните източници заради дефицита... ГАРАНТИРАНО над 36ст. (УДВОЕТЕ ГО ЗА КРАЙНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ)- Току-що лицензирания реактор на Уестигхаус има цена 13 милиарда долара, при около 3,0 милиада долара на руските или тока от него ще струва ПОНЕ 4 пъти повече- При инфлация 5% годишно, след 10г., цената ще мине 1 лев

126

Анонимен

преди 11 години

До RadРазбират поне толкова, колкото разбират Тиквата, Делянчо, шефа на Козлодуй и пр. гербави калинки с килийно образование.

125

БоСимеонов

преди 11 години

Жена с приятен глас е отговорила...Ако разбирате от енергетика натиснете едно, ако сте от правителството на ГЕРБ, моля прекъснете връзката.

fallback