Сагата "Белене" ще нищи парламентът. Снимка: архив, Булфото

Генерална репетиция за дебатите по референдума произведоха днес депутатите в парламента.

Повече от три часа те разиграваха „политически циркаджилък”, както го определи независимият Георги Терзийски.

Повод за споровете стана внесено предложение от „Синята коалиция” за създаване на временна анкетна комисия, която трябва да проучи всички данни и обстоятелства за решения и действия по АЕЦ „Белене” от 2002 г. до месец март 2012 г.

Предложението на сините получи одобрението на 112 народни представители, 19 бяха против, а 8 гласуваха с „въздържал се”.

Единственият депутат на БСП, който подкрепи създаването на анкетния орган, беше Румен Овчаров. По време на дебатите в залата Овчаров уточни, че ще подкрепи формирането на временната комисия, защото тя ще проверява какво са направили и управляващите от ГЕРБ за „Белене”.

Вносителят на проекта Мартин Димитров от „Синята коалиция” обясни от трибуната, че никога до сега проектът „Белене” не е проверяван изцяло от 2002 година, когато по него започнаха да работят няколко правителства.

Той обясни, че анкетната комисия, оглавявана в началото на мандата на ГЕРБ от Стоян Мавродиев, е разгледала „малка част от безобразията” по „Белене”.

„Ако проектът се беше случил в този вид в Германия, там със сигурност щеше да има разследване и политически оставки. И вместо да търсят отговор, на нас ни предлагат референдум”, констатира Димитров.

Въпреки че получи подкрепата на управляващите, Мартин Димитров ги упрекна, че ако има 41-то Народно събрание грях по отношение на „Белене”, той е свързан с това, че е извадило част от истината, а не цялата истина за втората атомна централа.

„Извинявайте, колеги от ГЕРБ, но вие нямахте категорична позиция. Вашата позиция лъкатушеше ту така, ту така”, коментира той.

Червеният депутат Румен Овчаров пък обяви, че с две ръце ще подкрепи подобна идея, тъй като комисията ще трябва да проверява и ГЕРБ.

 „Един милиард и петстотин хиляди лева пропилени на вятъра, ето това са вашите заслуги”, обърна се към управляващите бившият министър на икономиката и енергетиката в тройната коалиция. „ Правете комисия, но след 10 месеца мандатът ви свършва. Но прокуратурата ще работи и след 10 месеца, имайте предвид всичко това”, продължи с тезата си за нанесените щети по проекта Овчаров.

Той заподозря, че активността на сините по темата с анкетната комисия се дължи на користни цели. „Истината е много проста. Господата сини искат да се включат в играта, от която вече очевидно отдавна са отвън. Вие обаче какво искате да направите? Осъзнахте, че направихте една огромна глупост. Разбрахте, че загубихте първия етап от битката за „Белене” още в момента, в който внесохме подписката. Разбрахте, че загубихте политическата и експертната дискусия през изминалите два месеца.  За това на бърза ръка разработихте кризисния PR с така наречения инвеститор”, обясни Румен Овчаров.

„Сега очаквам да чуя от вас, че този референдум сте го инициирали вие и искате да спасите атомната енергетика. Това е поредното нахалство от вас и очаквам да го чуя”, допълни още той.

Още по темата
Сметката, която Овчаров направи, е, че всеки българин е извадил от джоба си за „Белене” около хиляда лева.  „

"Вашите лъжи и политически демагогии са ясни и ще станат ясни на обществото, когато започнем да дебатираме референдума”, коментира от своя страна  Диан Червенкондев от ГЕРБ.

„Избирателите на БСП искат „Белене” да се строи. Аз ви питам какво искат избирателите на ГЕРБ? Вие с вашите решения напълно ги ошашавихте. „Белене“ първо се оказа гьол, после изключителен проект, после се оказа, че трябва да го спрем. В четвъртък  госпожа Цачева казва, че ще спре решението от март месец, в петък го внасяте, в понеделник го изнасяте. Аз, ако бях избирател на ГЕРБ, нямаше да мога да разбера какво искат неговите лидери”, репликира го обаче червеният Петър Курумбашев.

„Единственото, което разбирам, е, че всяко последно изказване на г-н Борисов е вярно, независимо дали противоречи на 360 или 180 градуса на предишното”, допълни още той.

 „Нека направим тази комисия и видим какви неща ще излязат от кутията „Белене“. Тогава ще бъде информиран и целият български народ”, отвърна Червенкондев.

Той заяви, че не омаловажава мнението на хората, участвали в подписката за референдум.

„А ако волята на народа е обратна? Референдумът не е само за избирателя на БСП. БСП може да иска Бузлуджа да стане космодрум, да, ама не. На референдума ще трябва да участват над 4,5 млн. души и тогава да кажат да или не. А не вие с вашите решения и 35 народни представители да решавате”, коментира Червенкондев.

Съпредседателят на „Синята коалиция” Иван Костов изрази надежда, че комисията ще успее да извади на светло хората, които са получили комисионни покрай проекта.

„За всички тези държавни поръчки, които са извън закона и се провеждат в нарушение на процедурите на закона, се взимат огромни комисионни. Това се е случвало и ние искаме да знаем какво точно се е случило. Народното събрание трябва да каже, както каза президентът, че НЕК е пощенска кутия на тези комисионни. Тя е табелата, зад която стоят зле прикритите нарушение на министър-председатели, на министри на икономиката и енергетиката. Трябва това нещо да се изясни и прокуратурата да не се правят, че не знаят как се взимат тези решения за стотици милиони евро, без да знае уж министърът”, каза Костов.

 Бившият премиер и лидер на левицата Сергей Станишев коментира, че с всички приказки по темата „Белене” се е получил един тюрлюгювеч, от който хората не могат нищо да разберат.

 „Синята коалиция” в момента обслужва много угоднически интересите на управляващите. Тук целта е да се обърка общественото мнение. Защо се предлага срокът на действие на комисията да е до края на март 2012 г.? Защото стана ясно, че са се водили разговори зад гърба на парламента, а господин Делян Добрев тържествено доведе инвеститори”, обясни Станишев.

Той беше категоричен, че не приема тезата, която ГЕРБ и други налагат - българинът е прост и не може да се ориентира в тази сложна тематика.

„След като вашите управляващи се ориентират, макар че не личи много, средно интелигентният българин прекрасно може да направи своя избор на базата на обективни данни и факти”, каза Станишев.

По отношение на темата с атомната енергетика лидерът на БСП не пропусна да жегне премира Бойко Борисов. „Притеснявам се, че държавата е на автопилот. Няма пилот в самолета”, коментира Станишев.

От „Атака” обясниха, че ще подкрепят създаването на въпросния парламентарен орган.

„Явно в „Белене” има голяма далавера, след като такъв патос се влага в темата. Искам да има такава комисия и да разследва такива комисионерски посегателства. Това го казва човек, на когото комисионерството е абсолютно непознато и никога не случвало се в неговото правителство”, иронизира изказването Костов Волен Сидеров.

Той обясни, че парламентът трябва да е последователен в действията си и затова предложи да се създадат още няколко анкетни комисии, които да разследват продажбата на „Нефтохим“, на БГА „Балкан“, които се случиха по време на управлението на Костов.

„Ще ви предложа пълен списък с анкетни комисии и се надявам в тях да участват депутатите на ГЕРБ, които с такъв плам се готвят да участват в тази комисия”, допълни Сидеров.

Заседанията на комисията ще бъдат излъчвани пряко по БНТ и БНР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase