Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: архив, Булфото
fallback

До края на седмицата ще започне подписката за референдум за развитието на ядрената енергетика в България и за изграждането на атомна централа в Белене.

Днес беше учреден Инициативен комитет за организиране на подписката, а за негов председател беше избран проф. Стефан Воденичаров.

Инициативният комитет се състои от 15 души, сред които политици, експерти и учени.

В него влизат председателят на БСП Сергей Станишев, депутатите Румен Овчаров и Янаки Стоилов, кметът на община Белене Петър Дулев, двама бивши ръководители на АЕЦ "Козлодуй" - Иван Генов и Йордан Костадинов, акад. Петър Кендеров и  Димитър Бучков.

„Разполагаме само с три месеца да ангажираме с подписката 500 хиляди граждани, за да можем да задължим Народното събрание да свика референдум“, обясни Янаки Стоилов.

Oще по темата

Въпросът, който се предлага да бъде поставен на референдума, е "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадката в Белене?".

Инициативата за организиране на подписка за национален референдум се подкрепя от ВМРО и "Екогласност".

„Тук става въпрос за една национална кауза. Ако не изградим други мощности, след девет години ние ще сме страна, която не произвежда ядрена енергия. Омръзна ми да слушам, че ние сме страна, която чрез „Белене“ попада в руска зависимост. Ако не изградим централата, ще изпаднем в зависимост и то в турска зависимост. Като български патриот се дразня, когато един или друг български управляващ е взел решение под чужд натиск“, коментира лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов,

„Днес започваме едно пътуване, което е голямо предизвикателство, трудно за реализация в българските условия“, посочи и лидерът на БСП Сергей Станишев.

Той отбеляза, че за първи път от 22 години демокрация в България можем да постигнем българските граждани да се произнесат по ключов въпрос и да се почувстват истински суверен.

„За 22 години в България не се е реализирал нито един високотехнологичен проект. Убеден съм, че разполагаме с много сериозни аргументи в подкрепа на развитие на енергетиката в България и за развитието на проекта АЕЦ „Белене”. Каузата, която ни обединява, е много справедлива и имаме възможност да покажем на управляващите, че гласът на българите и общественото мнение трябва да бъдат чути”, допълни още той.

Председателят на инициативния комитет Стефан Воденичаров смята, че България би трябвало да има още една ядрена електроцентрала. "Трябва ясно да заявим, че България иска да развива ядрена енергетика, по този начин ще станем видими за хората, които имат финансови ресурси да развиват атомна енергетика", посочи той.

По думите му с колебливото поведение отблъскваме потенциални инвеститори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

267

Осакатен завинаги

преди 11 години

ДО 326 : Аз пък казвам ,че трябва да приемем закон за изселване на недоубитите фашистки изчадия /като теб /,останали в България след 1944 г. Точно и ясно ,чадо мое !

266

Иван

преди 11 години

Не казвай, че народът е ***.Прости са тези които го управляват.Ако искаш атом- строй си централа, ако не - копувай ток от дургаде (RО, TR).

265

Анонимен

преди 11 години

Колко ли са компетентите в България по въпросите на енергетиката ? А колко от тях са компетентни по въпросите на атомната енергетика ? Отговорът е : 1.Малко са компетентите по енергетика. 2. Нщожен е броя на компетентите по въпросите на атомната енергетика. Добре,а как да гласуват на един бъдещ референдум некомпетентните,хората с друго орбазование,ниско грамотните и неграмотните,които имат правото също да пуснат своя глас - ЗА и ПРОТИВ.Отново ли ЦВЕТОВИ/ПАРТИЙНИ/ пристрастия. БЕЗОТГОВОРНО Е !!!

fallback