Опозицията иска мотиви за оставките на министрите. Снимка: архив, БТА

Опозицията остро сочи срещу отсъствието на премиера Бойко Борисов по време на дебатите за персоналните промени в кабинета.

БСП и ДПС категорично се обявиха срещу смените на министри, тъй като това нямало да доведе до промяна в политиката на правителството, за което лична отговорност носел министър-председателя.

Опозиционните партии скочиха и срещу липсата на ясни мотиви за освобождаването на министрите Стефан Константинов и Трайчо Трайков, както и за назначаването на тяхно място на Десислава Атанасова и Делян Добрев.

"Четвърти здравен министър, четвърти шеф на здравната каса, трети председател на здравната комисия и никакви реформи. Не смятам, че някакви реформи може да бъдат направени за една година. Десислава Атанасова има желание, но нищо няма да направи. Дано да не сме прави, но обикновено сме прави", коментира от парламентарната трибуна лидерът на СДС Мартин Димитров.

Той препоръча на новия здравен министър първото нещо, което да направи, е да съдейства да отпадне тавана за лечение на деца.

Сините защитиха подалия оставка Трайчо Трайков и скочиха срещу неясните мотиви за освобождаването му.

Още по темата

"Защото е ходил на плажа, като всички са били на плаж Затова ли го сменяте?.Явно е, че Трайков каза голяма част от истината за „Белене“. Явно е, че не се огъна до край. Ние ще го защитаваме днес както всеки съвестен човек. Това правителство няма съвест да жетва принципните хора по един безскрупулен начин", коментира Димитров.

Той определи новия министър Делян Добрев също като съвестен човек и му пожела да има волята да постъпва честно.

Лидерът на СДС изрази обаче скептицизъм до края на мандата на правителството Добрев да може да извърши нужните реформи. 

По думите му през тази година нещата отиват на зле. Имало спад на износа, на индустриалното производство. Икономиката отивала към тежка ситуация.

"Ако за две година и половина няма напредък по газовите връзки, „Белене“, как това може да стане за една година", попита Димитров. Той подчерта, че 10 държави от ЕС имат по-висок икономически растеж от България. 

"Икономическите проблеми не се решават с инспекции на пазара на яйца и дали кокошките са щастливи", разкритикува Димитров и обяви поведението на правителството като безпомощно.

Според него Делян Добрев не можел да върне пропуснатите реформи. Затова основната му задача била да не влоши нещата и да запази стабилността. 

"Няма как Коалиция за България да подкрепи предлаганите промени не заради личните качества на министрите,  а заради това, че няма да има никаква промяна на политиката", включи се и лидерът на БСП Сергей Станишев.

Според него не отделните министри носят отговорност, а премиерът Бойко Борисов.

"Борисов за пореден път отсъства от залата и показва, че в България всичко е обърнато с главата надолу и с краката нагоре", възнегодува Станишев.

Според него най-големият проблем е, че не гражданите контролират правителството, а властта контролира гражданите. 

"Не са ясни мотивите нито за смяната, нито за новите предложения. Проблемът е, че няма да има промяна в политиката, което е трагедия за България. Отиват нещата на зле и в икономиката, и в здравеопазването. Правителството ще остави опоскана държава, без никакви резерви, бедно население, институции, които не функционират нормално.

Това ще бъде наследството на ГЕРБ. Не го казвам със злорадство, защото не ГЕРБ ще управлява след това", категоричен бе лидерът на БСП.

Според него правителството налага държавно монополистичен и олигархичен модел на пазарната икономика. По думите му новият министър Делян Добрев ще е само изпълнител, който няма да определя линията.

"Ако се противопостави на нещо, ще бъде и той сменен", сигурен е Станишев. 

Думите на лидера на БСП принудиха вицепремиерът и финансов министър да вземе думата в защита на новите министри.

"Кой плаща за PR, този, който който няма добро реноме, който не го одобряват в Европа и са му затворени вратите там. Кандидат-министрите имат изградено реноме и няма да плащат за това", захапа го Симеон Дянков.

Срещу разминаването в мотивите за освобождаването на двамата министри скочиха и от ДПС. Лютви Местан възнегодува и срещу липсата на мотиви за назначаването на новите министри.

"CV-то не е мотив. Бъдещият министър на икономиката е бакалавър, това не е мотив за назначаване. Ние искахме да чуем анализ на грешките. Персоните са много важни, но далеч не са най-важните", смята заместникът на Сокола.

Според него отсъствието на премиера за втори път, когато има смени в кабинета, натоварвали Дянков с несъразмерна за статута му отговорност.

"И разбирам защо не представихте мотивите, с които да бъдат освободени министрите. Може да се окажат по-различни от „на другия премиер“ (визира Цветан Цветанов) или по-лошо на самия премиер", отсече Местан и отсече, че цялата отговорност се носи от премиера.

"Никакви персонални промени не могат да променят тази отговорност. За нас няма съмнение, че честата смяна на министри, е механизъм за пренасяне на отговорността на по-ниските нива на властта, за да се съхрани властта и авторитета на министър-председателя", категоричен бе Местан. 

Независимият депутат Емил Василев от РЗС обаче хвърли светлина, че Трайков не бил освободен заради проваления бизнес форум в Катар, а заради позицията му за шистовия газ и за АСТА.

Той подкрепи смяната на двамата министри и образно описа защо се е провалил Стефан Константинов -  вероятно заради гинекологичната му специалност, заради "пъхане на носа в определи области", от което получил деформации.

"Атака" пък призова НС да бойкотира гласуването на промените заради липсата на премиера Борисов в залата.

"Не може да се предлагат промени, а премиерът да го няма, затова ако искате да запазите достойнството на НС, прекратете заседанието и бойкотирайте промените в кабинета и тогава авторитета на НС ще се вдигне", призова той председателстващият заседанието на НС.

Зам.-шефът на парламента Анастас Анастасов обаче отхвърли предложението му.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase