Снимка: БТА
fallback

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров обвини управляващите от ГЕРБ, че пишат под натиск и редактират в залата текстовете за забраната на проучването и добива на шистов газ на територията на страната.

Според лидера на „Атака” управляващите са променили позицията си след реакцията на гражданското общество и политическите партии от опозицията.

"В понеделник бяхте слепи, във вторник ви събра Борисов и прогледнахте ли?”, попита червеният депутат Петър Димитров.

„Вие по политически начин взехте на галоп това решение. Сега гасите, какво гасите? Този пожар го запалихте вие!”, продължи с репликата си бившият министър на икономиката в правителството на тройната коалиция.

От левицата и десницата бяха категорични, че в бързането да вземат решението управляващите не са взели предвид решението на утвърдени специалисти геолози. „Вие бяхте поканили експерти, на същите клакьори, които се бяха проснали пред вас, бяха проснати и пред нас. Защо не поканихте експерти от Минно-геоложкия универститет и не потърсихте мнението на БАН?”, попита Петър Димитров.

Същия въпрос зададе и Иван Костов от „Синята коалиция”. „Пълната и тотална забрана и ескалацията в позицията на ГЕРБ е неразбираема, особено от хора, които твърдят че не са специалисти по темата. Откъде тогава добихте тази увереност, не мога да разбера”, коментира от трибуната на парламента Иван Костов.

Според Костов с тази забрана управляващите рискуват да зачеркнaт това, което е вършено през последните 50 години в България в сферата на проучването на газа. Според лидера на ДСБ въпросът със забраната на добива на шистов газ напълно отписва темата за диверсификацията на доставките на газ за България и за пълната зависимост на газови доставки от Русия.

Oще по темата
Според него трябва да ни е ясно дали имаме индустриална възможност да добиваме шистов газ сами."Ние купуваме 1000 куб.м. за 420 долара. В страните, които произвеждат собствен газ, цената е 99 долара. В този смисъл въпросът, който разглеждаме, е за конкурентоспособността на българската икономика и за сигурността”, смята той.

„Споделяме вашата теза, само че не на всяка цена, за сметка на екологията”, репликира го Диан Червенкондев от ГЕРБ. И цитира експертно становище на БАН, от което народните представители на управляващата партия са се ръководили при вземането на решението си. Дебатите по проекторешението продължават. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

ХА,ХА.."НА КОЛЯ

преди 12 години

.....НАЛИ, БЕНЗИНА И НАФТАТА ,МИНАХА ..2,50лв./л.....СЪВСЕМ "ПО БРАТСКИ"...А ,ГАЗТА ГИ ГОНИ...ХА,ХА,ХА,ААА......???!!!!....КАТО МИНАТ ..3-лв./л......ЩЕ ВИ ГО ЗАПИШЕМЕ НА ЗАДНИЦИТЕ ,ЧЕРВЕНИ ......АМА С ДЕБЕЛИЯ.....ОСОБЕННО НА ЧЕРВЕНАТА-ПОСИНЕЛА, П"""А .. КОСТОВ .....

48

Анонимен

преди 12 години

ПОЗИТАНЦИ ДА НЕ СЕ ОБАЖДАТ А ТРЯБВА ПОНЕ 20 ГОДИНИ ДА МЪЛЧАТ ГУЗНО ЗА ТОВА КОЕТО СТОРИХА НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД

47

anonimen

преди 12 години

Do 52 не тсва въпрос за пряката трудова заетост в добива на шистов газ , но ако наистина ценовите нива на газта паднат драстично до 100 долара ще е добре за цалата иконика има производства като азотно торовите , които именно цената в момента не е рентабилна , Химко Враца заводите в Стара загора , Димитровград , не прекия а косвения ефект ще е е голям . Естествено е това да се съобразено с екологията , но явно по висши интереси надделяха и не си милсете че това са протестите.

fallback