Снимка: Булфото
fallback

Премиерът Бойко Борисов отчете като грешка на правителството и лично негова липсата на обществен дебат за добива на шистов газ у нас.

По-рано днес министрите оттеглиха решението си от юни миналата година, което даваше право да се подпише договор с "Шеврон" за търсене и проучване на нефт и природен газ в България, защото в него не се уточнявала технологията, която ще се използва от американската компания.

"Шеврон" все пак ще може да търси в България природен газ и нефт, но без да използва технологията хидравличен фракинг (хидравличен удар или хидравличен чук – бел.ред).

"Моята логика е – спираме го и оттук нататък при спряно решение, при оттеглено решение започваме отначало дебата. Ако има технология, която не вреди на природата, няма опасност да се замърси околната среда, водите, не предизвиква такива хидравлични удари, няма никъде в света възникнали проблеми вследствие на това. С една дума явно е, че по тази технология има световен дебат. Има държави, в които е забранено, има държави, в които са изгонени, има държави, в които придобиват и всичко е окей", пояснява на министрите си Борисов.

Премиерът припомня как лятото в Добрич обещал пред хората на площада, че няма да допусне добив на шистов газ, ако има и минимален процент съмнения за природата, околната среда, водите.

Oще по темата

"Да се върнем назад, защо сме се мотивирали да го дадем? Защото от това нещо сме очаквали да се извлече огромно количество природен газ, който първо да служи на българските граждани да му се намали цената на топлоенергия, на българската индустрия – да се снижи цената на производство за хикс продукция. Затова сме го правили", аргументира се още Борисов и допълва, че решението на кабинета било взето само в интерес на българските граждани.

"Щом е в интерес на хората и те не го искат или не искат тази технология, оттегляме решението, нека юристите така да го формулират, тъй като имаме и съдебни процеси по тази тема, да не влезем в юридически казус. Но смисълът на оттеглянето е това – искали сме в името на хората да го направим, хората не го искат, страх ги е поради една, втора, трета, четвърта причина. Спираме. Ако един ден пожелаят – лесно се вкарва ново решение", казва той.

Според него по този начин правителството показва политическа воля и прагматичност.

"И в същото време казваме на всеки инвеститор, който иска да дойде в тази държава – първо убедете хората, че това е рентабилно, че това е безопасно, че това носи ползи за тях – добре дошли сте", обяснява премиерът и доволно завършва, че това, което било обещано на хората още август месец, с днешното решение напрактика се изпълнява.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

269

Ю2-продължение

преди 12 години

И тогава БСП ни убеждаваше, колко много е вредно да се бърза и че реформите да се правят бавно, плавно..., че да са "поносими" за народа!

268

ю2

преди 12 години

Повече се съмнявам в протестите, отколкото в шистовия газ. И ние, сигурен съм, ще се възползваме от него, (ако го имаме), но само че след като понесеме други излишни разходи и най-важното, ще сме пак закъснели. Както стана с блокираните реформи 1990 - 1997г. През тия 7 г. пирамиди ли не бяха, кредитни милионери, борци, мутри, силови застрахователи, всяко държавно предприятие източено в съответната частна фирма. И тогава БСП ни убеждаваше, колко много е вредно да се бърза и че реформите да се пра

267

анонимен

преди 12 години

Почнаха пиеската за доброто и лошото ченге.като не стана с лошото, сега доброто ще ни убеди как те няма всъщност да използват опасни методи, а чрез безопасни технолгии ще извлекат газа.Само че след 15 години като отровят всичко и бойко отдавна го няма, *** доказвай кой е виновен, да не говорим за дела пък въобще.СТАЧКИ ДО ПЪЛНА ЗАБРАНА.

fallback