Левицата не може да повярва, че пенсионната реформа мина през НС. Снимка: БТА

Парламентът отхвърли ветото на президента Георги Първанов за пенсионната реформа.

„Да, болезнена е тази реформа, но виждате че ситуацията в България по отношение на демографската картина е такава и сме длъжни да вземем тези мерки”, коментира пред депутатите в парламента социалният министър Тотю Младенов.

На опозицията, която се обяви твърдо против промените, Младенов обясни, че реформа трябва да има:„Ще е безотговорно, ако не вземем тези мерки, защото вие ще сте първите, които ще ни търсите отговорност, когато дойдете на власт, защо не сме осигурили мерките на пенсионерите, за нашите майки и бащи”, обърна се той към левицата, десните и „Атака”.

Младенов изложи и статистика, според която на всеки човек над 65 г. се падат по 3,5 души  в трудоспособна възраст, които го издържат.

Още по темата

„Не е вярно, че не е имало дебат в обществото за промените. Имаше една година дебат за състоянието на Държавното обществено осигуряване и кое налага да се направят спешни реформи в него. Направихме го с всички съсловни организации, във всички градове в страната”, допълни той.

Тотю Младенов обясни, че в момента недостигът за пенсии се покрива от държавния бюджет.

„При очаквано застаряване на населението се очаква дефицитът на ДОО да продължи застрашително да се увеличава. И ще бъдат застрашени пенсиите и на сегашните пенсионери”, коментира още социалният министър.

По-рано в залата от ДПС обясниха, че ще гласуват против промените и ще подкрепят ветото на президента.

„В рамките на двата мандата на този президент това е петият закон в социалната сфера, който Георги Първанов връща”, отбеляза Хасан Адемов.

„Опитвате се в момента да запушите една пробойна от стомна, в която има много пробойни”, коментира още Адемов.

„Предлагате пенсиите да се индексират спрямо инфлацията през 2013 година. Намерение ви е през 2013 година да се подпомогне предизборната надпревара с това решение”, завърши той.

Единственият депутат, който в залата защити решението на правителство, беше лидерът на РЗС Яне Янев.

Мога да разбера „социалният президент” да внася и да иска нещо, но да е направил през тези години необходимите ходове за социалната система”, коментира Янев.

Лидерът на „Ред, законност и справедливост” продължи с критиките към Георги Първанов.

„Той дори не дойде тук в залата да защити необходимите промени. Вие, господа социалисти, които сега тропате по банките, по време на правителства, които имахте, не само не направихте нищо за българските пенсионери, а ги обрекохте на мизерия”, взриви с изказването си Янев лявата част на залата.

„Да, госпожа Масларова разхождаше червените бабички по Черноморието. Какво г-жа Масларова направи за пенсионерите, освен да разхожда скъпи тоалети в пленарната зала? И сега припявате на висок глас, че едва ли не е дошъл краят на пенсионната система”, коментира Янев.

Тъй като изказването му бе съпроводено с шум от страна на социалистите, Цецка Цачева помоли „Коалиция за България” за търпение: „Колеги, не ме принуждавайте да прекъсна заседанието!”

След това прекъсване от страна на председателя Яне Янев продължи да излага аргументите си от трибуната отново по адрес на левицата.

„Вие какво сте направили, освен култовите кражби? И не ми отваряй устата, за да започна персонално за теб да говоря”, обърна се към ляв депутат от залата Янев.

„Ако бяхте направили нещо за пенсионната система, пенсиите, минималните щяха да са 500 евро! Тук развивате див популизъм с лъскави, организирани протести. Огромна част от българския народ в предпенсионна възраст не иска да се пенсионира, защото не иска да получава мизерните пенсии, които вие предвидихте”, завърши изказването си той.

Отговорът на казаното дойде от председателят на левицата Сергей Станишев.

„Парламентът в момента се превръща в цирк”, коментира Станишев. Той обясни, че по време на управлението му средната пенсия в България е нараснала с 86% .

„Беше въведен закон – швейцарското правило, според което пенсиите нарастваха по ясни критерии и закон, които включваха процентите от инфлацията и икономически растеж”, защити тезата си Станишев.

И продължи със статистиката: „По време на нашето управление се натрупаха 1,4 млрд. лв. в Сребърния фонд. Сега какво се случва? Трета година няма не увеличение, дори индексация на пенсиите. И за това идват такива експерименти като тези промени. Това, което се прави сега, не е реформа в пенсионната система, това е един експеримент, който се прави на гърба на хората. Имаме правителство, което е непредсказуемо”, завърши Станишев.

Сред две прегласувания обаче мнозинството на ГЕРБ отхвърли ветото на президента Георги Първанов върху пенсионната реформа.

Първия път депутатите събраха гласове на критичния минимум от 121 гласа. 63-ма бяха против и 9 гласуваха с „въздържал се”.

При втория опит резултатът се промени само с един глас. 122 гласуваха „за” отхвърлянето на ветото, 63-ма бяха против и 9 се въздържаха.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase