Снимка: Архив Булфото
fallback

България може да остане обект в проекта за петролопровод Бургас-Александруполис, дори и да излезе от състава на акционерната компания по изграждането на тръбопроводната система, заяви говорителят на руската компания Транснефт Игор Демин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Това означава, че маршрутът на петролопровода, заобикалящ Босфора, все пак би могъл да премине през територията на България - от българския град Бургас на брега на Черно море до гръцкия град Александруполис на брега на Егейско море, отбеляза Демин.

Oще по темата

В отговор на въпрос за финансовата страна на решението на България за излизане от проекта говорителят изтъкна, че към момента разходите на българската страна по проекта се оценяват на 6,2 милиона евро и тя по-рано е заявявала, че признава този дълг.

За глоби засега не се повдига въпрос до получаване на официално уведомление за решението на българската страна за излизане от състава на акционерното съвместно предприятие за реализацията на проекта Транс-Болкан-Пайплайн.

По-рано днес Демин заяви, че Транснефт не е получила официално уведомление от българската страна. Той отбеляза, че на 14 декември в Амстердам ще има заседание на надзорния съвет на съвместното предприятие Транс-Болкан-пайплайн, на което България ще съобщи официално за излизането си от проекта.

Той припомни, че през ноември България одобри оценката за въздействието върху околната среда на петролопровода, което е важен етап в рамките на приемането на решение за реализацията на проекта.

По-рано днес вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков съобщи пред журналисти, че българското правителство е решило България да прекрати участието си в проекта за петролопровод "Бургас-Александруполис" по взаимно съгласие.

Ако не бъде постигнато такова споразумение, България ще излезе от него самостоятелно след изтичането на 12-месечния срок.

Излизането на България от проекта се основава на невъзможността за неговата реализация при условията и финансовите параметри, заложени в споразумението от 2007 година, каза българският министър.


(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Анонимен

преди 12 години

Дьомин, а не Демен, ***!

33

до 28

преди 12 години

Що си мислиш че е трудно - ОВОС има, положителна оценка (няма да пречи на околната среда), проект има, ако изкупят земята и са готови да започват.

32

Анонимен

преди 12 години

Разчистваме пътя на ШЕВРОН,за шистов гаааааз!Ясно ли ви е!А това ,че ще се съсипе земеделската земя, и природата-голям праз-таман ще накажем стачкуващите зърно производителиииииии!Пъч че е земетръсна зоната-ееее,ние не живеем там а вие!

fallback