Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) отново отхвърли екооценката за проекта "Бургас–Александруполис", изготвена от "Транс-Болкан Пайплайн".

Днес министерството ще информира за становището си международната компания и ще й бъде даден последен, двумесечен срок за допълване на доклада за Оценка на въздействието върху околната сред (ОВОС), съобщава БТА.

Докладът за ОВОС веднъж бе върнат от екоминистерството в края на март. През май международната проектна компания внесе допълнителната информация, касаеща двата алтернативни варианта за разтоварване на нефта в Бургас – на пристанище и на буйове, и предложи нова концепция за разтоварване на пристанище.

Сега основните причини за връщането на доклада за ОВОС са свързани с безопасността и опазването на Черно море в случай на авария, коментира зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева пред БТА.

Oще по темата

По думите й тази вероятност не е добре разработена, а и има сериозни проблеми с варианта за разтоварване на нефта на пристанище.

По-рано днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова каза пред БНТ, че съдържащата се в доклада информация не е достатъчна, за да може да се вземе пълно и обективно решение.

Ако докладът бъде допълнен с необходимите данни, цифри и информация, съответно ще стартира процедурата за обществено обсъждане, каза Нона Караджова.

Припомняме, че изграждането на 300-километровия нефтопровод, който трябва да доставя петрол от Кавказ до европейските пазари, заобикаляйки Босфора, бе договорен през 2007 г.

Хората от бургаския регион обаче имат притеснения, че нефтопроводът застрашава природата и ще се отрази на туризма. Преди две години, на местен референдум, жителите на Поморие се обявиха против изграждането на "Бургас-Александруполис".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Анонимен

преди 12 години

В петролния бизнес нещата са много страшни - ето пример Чечения. Колко му е да се дадат 2-3 милиарда долара на радикални мюсюлмани и да ни подпалят чергата защото тръбата през Бургас ще намали печалбите на износителите от Персийския залив.

27

Грую Груев

преди 12 години

Руснаците ще продават нефт- печелят.Гърците като го преработят ще продават нефтопродукте - печелят.Ние какво общо имаме с тях ?Реснаците винаги са ни цакали.Още в Сан-Стефано са започнали.Гърците ни ненавиждат от завист,защото винаги сме били по -оправни от тях.Сега да си намерят от къде да прекарат тръбата.Един тук пише,че Турция била готова.Да ама не ! Само на думи са готови.Ще печелим някакви мизерни 35 милиона годишно.Но при фал,разлив ще загубим милиони.Ще си прецакаме крайбрежието и туризм

26

Анонимен

преди 12 години

Всеки 50-и танкерен рейс е авариен - това е статистиката.

fallback