Снимка: БГНЕС

Остър дебат, който прехвърли значително рамките на добрия тон, избухна днес в парламента по повод приемането на Кодекса за социално осигуряване. Най-скандалният текст в него се оказа не увеличаването на осигурителния стаж и пенсионна възраст, а решение, което породи съмнение за национализация.

Предлага се парите от частните професионални фондове на работниците от първа и втора категория труд, които ще се пенсионират през следващите четири години, да се прехвърлят в НОИ. И леви, и десни се противопоставиха остро на това решение и вече традиционно то беше подкрепено само с гласовете на ГЕРБ и Атака.

От Синята коалиция обаче бяха най-критични. Те са категорични, че текстът е вид национализация на частни средства.

„Може например някой да реши, че трябва да се национализират телевизии. Да прецени, че не се справят и да ги окрупни”, посочи Мартин Димитров. Той обвини управляващите, че прекрачват рамките на предизборната си програма, защото там обещания за национализация няма. Решението обаче отивало повече на Атака.

„Обещавате преди изборите национализация, а след това си я правите. Евала, така се прави”, обърна се към депутатите от националистическата партия Димитров.

Те обаче не приеха изказването му като похвала. Павел Шопов обясни, че професионалните фондове, за които става въпрос, не били частни. „Оттук идва лъжата, която Мартин Димитров глупаво повтори. Те са обществени фондове”, заяви депутатът.

След като не му беше направена забележка, Шопов се отпусна и се обърна към дясната част на залата с думите „Не са никакви сини, а са посинели червени боклуци”, за което вече беше призован от председателя Цецка Цачева да спазва добрия тон.

Социалният министър Тотю Младенов и управителят на НОИ Христина Митрева отрекоха твърденията за национализация и защитиха предложението с аргумента, че се прави, за да не се накърнят интересите на съответните категорийни работници.

По думите на Младенов и самите фондове предпочитат да прехвърлят средствата, защото признават, че от 1-ви януари 2011-та година няма да се справят с изплащането на пенсиите.

Христина Митрева даде следния пример: ако даден работник е осигуряван на максимума в професионалните фондове през последните 10 години и сега очаква от тях да му изплащат пенсия, ще получи 276 лева месечно. Иначе – между 600 и 700 лева.

Още по темата

„Аз бих приела такава национализация – моят двустаен апартамент в Надежда да бъде сменен с четиристаен в центъра на София”, даде пример за промяната Митрева.

С тези думи шефката на НОИ разпали другия съпредседател на „Синята коалиция” – Иван Костов. Той й напомни за деветосептемврийския преврат.

„Вижте, на 9-ти септември точно така е станало в София – дошли са отнякъде партизаните от колиби и са влезли в апартаменти, само че преди това тези апартаменти са ги взели отнякъде. И вие няма откъде да вземете четиристайния апартамент, в случая го взимате от общите ни пари. Няма как да дадете на някой четиристаен, вместо двустаен – не сте нито Господ, нито дядо Коледа”, посочи Костов.

„Как става така, че само 150 милиона от националните фондове се прехвърлят в НОИ”, попита Румен Овчаров от „Коалиция за България”. И също се хвана с примера на Митрева: „Ако прехвърлим всички 500 милиона, то тогава тези четиристайни апартаменти сигурно ще станат вили в Бояна”, иронизира бившият министър на икономиката.

„Тази система, която градихме с години ще се срути тотално, пред очите ни”, присъедини се към черният сценарий и депутатът от ДПС Хасан Адемов.

Сините предложиха след като национализацията е в интерес и на работниците, и на фондовете – те сами да решат дали парите да се прехвърлят. Това предложение обаче беше отхвърлено. Затова десните се заканиха да сезират Конституционния съд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase