Геновева Алексиева. Снимка: БГНЕС

Депутатът от ГЕРБ Геновева Алексиева подаде оставка от два ръководни поста, които заемаше в Народното събрание –  зам.-председател на здравната и на социалната комисии.

Причината е, че през последния месец около личността и се развихриха два скандала.

Днес Геновева Алексиева оповести, че се отказва от шефските места, но не защото се чувства виновна за нещо, а за да не петни имиджа на ГЕРБ.

„С господин Борисов обсъждахме тази ситуация и сме на мнение и аз и той, че личните нападки срещу мен не трябва да се отразяват върху имиджа на партията”, разясни пред журналисти депутатката.

Според нея атаките срещу личността й напоследък са ескалирали твърде много.

Тези за източване на здравната каса „ужасили и смаяли” Геновева Алексиева. Тя увери, че нейна цел винаги е била да „лекува децата на България и Македония”.

От „мързеливо око” страдали 2-3% от хората у нас, но просто не лекували болестта, защото са без пари. „Хора, мислете за очите на нашите деца”, призова депутатката от ГЕРБ.

Атаката срещу Алексиева този път не идва от БСП, а от колегите й офталмолози. По-конкретно доц. Руска Христова и доц. Православа Гугучкова.

С тях Алексиева имала конфликт от 40 години. „Представете си колко пара има”, каза депутатката. Тя разясни, че не е гласувано включването на „мързеливото око” в отделна клинична пътека, а към вече съществуващата 138-ма.

Още по темата

Интересното е, че самата Руска Христова е подкрепила лечението на тази диагноза да се поеме от здравната каса. „Тогава нейното отношение беше професионално, отговорно. Сега друго говори”, сопна се депутатката от ГЕРБ.

И отговори доста категорично на атаката срещу себе си – предостави списък с личните телефони, електронни пощи и подписи на колегите си офталмолози, които са участвали на въпросното заседание.

По въпроса с дъщерята – кандидат-доцент, Алексиева отново не вижда конфликт на интереси. Дори напротив – ако се откажела от журирането, е щяла да наруши закона за научните степени и звания и щяла да ощети всички участници в конкурса.

Оказа се, че 3-те свободни места, за които са се борили 10 кандидати, са били сред наистина жестока конкуренция. Причината е, че в конкурса участвал и синът на професор, който бил част от изпитната комисия.

На въпрос дали все пак решението й да журира съответния конкурс е морално, Алексиева отговори: „Моралът е в закона. Според закона – аз трябва да участвам. Не е моралът отделен от закона – той е там”.

Разбиранията за морал на народния представител проличаха и в отговора й на въпрос дали освен зам.-председателските постове в комисии ще се откаже и от депутатското си място.

„Това подадох”, лаконична беше Алексиева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase