В началото на ноември 2009 г. министърът на финансите Симеон Дянков представи на икономическа конференция в София 10 основни краткосрочни мерки за следващите 100 дни, които правителството ще предприеме за справяне с кризата. Оттогава изминаха повече от 100 дни, така че правим преглед на изпълнението на мерките.

Балансиран бюджет за 2009 г. и 2010 г. е една от десетте основни мерки, като, по думите на финансовия министър тогава, ефектът ще е запазване на валутния борд до влизане в еврозоната.

Изпълнение
Валутният борд е стабилен. Подаването на документи за присъединяване към валутния механизъм ERM II се отложи от края на януари 2010 г. за срок до средата на годината.

България не завърши 2009 г. с балансиран бюджет, а с дефицит от 0,8% по официални данни. Според някои анализатори, при друг метод на изчисление дефицитът е по-голям. Според БНБ пък дефицитът на консолидирания държавен бюджет за 2009 г. се оценява на 1,9% към БВП.

Тази година също започна с бюджетен дефицит. Симеон Дянков първоначално твърдо декларира, че ще направи всичко възможно да завършим 2010 г. с балансиран бюджет. След направените и обявени преди дни оценки и прогнози на Международния валутен фонд (МВФ), според които при бюджетен дефицит за България до 1,8% икономиката ще е стабилна, Дянков не посочи дали държи на първоначалното си становище.

Втората мярка е борба с нелегалния бизнес и контрабандата, за което основна роля имат митниците, при които напоследък (края на миналата година) се увеличава събираемостта на акцизите.

Изпълнение
Според представената преди дни информация от митниците през първите два месеца на тази година агенция „Митници“ е внесла в бюджета 913,8 млн. лева приходи от акцизи, ДДС от внос и мита. Спрямо същия период на 2009 г. намалението в приходите е с 12,7%, или с 133,5 млн. лева по-малко.

При борбата с контрабандата има успехи, тъй като само за първите два месеца на тази година са заловени контрабандни пратки цигари колкото през цялата 2008 г.

Третата мярка е реформа на държавната администрация, така че някои функции като одитните и усвояването на средствата от ЕС да се засилят, а други – да отпаднат.

Изпълнение
Административната реформа е започнала, но не е завършила. Има известен напредък при усвояване на средствата от еврофондовете, но според представители на бизнеса има още много какво да се направи.

Предвидени бяха и промени в управлението на държавната собственост съгласно четвъртата мярка, като една от радикалните идеи, предложени от Дянков, е да се създаде агенция за държавна собственост, в която да влизат миноритарните дялове от недвижимата собственост на държавата, като е възможно да влизат и част от мажоритарните дялове.

Изпълнение
Според последните публични изявления на министър Дянков по въпроса създаването на агенция за управление на държавната собственост скоро ще се случи.

Петата мярка е свързана с повишаване на прозрачността при провеждане на тръжни процедури, като за целта се разширят правомощията на Сметната палата, така че тя да проверява извършените концесионни или приватизационни сделки.

Изпълнение
Засега правомощията на Сметната палата не са разширени и няма огласено „придвижване“ по въпроса.

Шестата мярка предвиждаше промени в Закона за обществените поръчки.

Изпълнение
Промените в Закона за обществените поръчки бяха приети вчера от правителството, предстои да бъдат разгледани и гласувани от Народното събрание, за да влязат в сила. Основното в промените е, че процедура по обжалване на резултатите от тръжните процедури автоматично ще спира сключването на договор с избрания изпълнител до решаване на казуса, за разлика от досегашния регламент.

Седмата мярка предвиждаше Агенцията за следприватизационен контрол да се слее с Агенцията за приватизация или с друго ведомство, за повишаване ефективността на дейността.

Изпълнение
В средата на февруари парламентът гласува сливането на Агенцията за приватизация и Агенцията за следприватизационен контрол и съответно създаването на Агенция за приватизация и следприватизационен контрол.

Осмата мярка, обявена през ноември миналата година, е промяна в данъчното законодателство, с която се създава „златен“ регистър за ДДС, в който да влизат изрядни фирми платци, на които ДДС ще се връща до една седмица.

Изпълнение
Няма такъв „златен“ регистър. Държавата продължава да бави връщането на ДДС на фирмите.

Освен това, по предложение на Министерството на финансите, много фирми (главно строителни), имащи да получават средства от държавата по изпълнението на сключени коректно договори, доброволно се съгласиха да им бъде изплатена не цялата полагаща им се сума, а 90% от нея. Алтернативата за фирмите по това предложение на Дянков е да чакат неопределено дълго за изплащане на цялата сума.

Деветата мярка е финансиране на екологични и транспортни инфраструктурни проекти от държавата чрез седем външни заема.

Изпълнение
Според заложеното в държавния бюджет 2010 г., размерът на държавните външни инвестиционни заеми през 2010 г. ще бъде общо 130,4 млн. евро, като кредитите са за финансиране по четири инфраструктурни направления. Кредитолучател на цялата сума по заемите е Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Последната мярка е извършване на здравна реформа и подготовка на нов закон за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Изпълнение
Здравната реформа е в ход. Евентуалното закриване на болници в страната обаче предизвика недоволството на лекари и обществеността по места.

Вчера правителството официално реши размерът на здравната вноска да се вдигне от април от 8 на 10%, при условие че се предвиждаше евентуално това да стане от януари 2011 г. Тази мярка се прима твърде нееднозначно от бизнеса и обществеността.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase