На 23 юли (сряда) Европейската Комисия ще отнеме акредитациите на две агенции, работещи с пари по ФАР. Това става ясно от решение на Комисията, до което БНТ получи достъп.

ЕК отнема акредитациите на Националното звено за финансиране и договаряне към Министерството на финансите и на агенция ФАР към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Други агенции не са засегнати.

Що се отнася до съдебната реформа и борбата с корупцията, ето какво пише в проекта за доклад за напредъка на България по 6-те проблемни области:

1. България е постигнала напредък с гласуваните промени в Конституцията, новия Закон за съдебната система и създаването на Инспектората към ВСС. Към момента няма изгледи Инспекторатът да е дал приоритет на корупционните практики сред магистратите. До края на май са проведени само две проверки за евентуална корупция.

2. По показателя за повече прозрачност и ефективност на съдебните процеси Комисията пише, че в България напредъкът е предимно по гражданските и административните дела. Много малко съдилища изпълняват изискванията на закона за съдебната власт да публикуват решенията си. Има загриженост дали магистратите са достатъчно подготвени да прилагат новия ГПК. Реформите в МВР са наложителни. ДАНС трябва да бъде подложена на по-ефективен парламентарен контрол, за да е налице отчетност.

3. По целта за постигане на по-висок професионализъм и ефективност на съдебната система Комисията пише: „Българските власти докладваха за 9 процеса срещу магистрати през първите 5 месеца на 2008 г., в сравнение със 17 за цялата 2007-ма. Това е слаб резултат, имайки предвид, че в България има 1821 професионални съдии, 1558 прокурори и 564 следователи. Броят и видът на санкциите, налагани от ВСС, са ограничени.”

4. За провеждането на разследвания за корупция по високите етажи на властта се казва: Необходими са сериозни усилия и политическа воля за изкореняване на корупцията по високите етажи на властта, полиция и съдебна система. Създаването на ДАНС е стъпка в правилната посока. Контролът на финансирането на политическите партии е проблем. Много голям е процентът на партиите, нарушаващи правилата.

5. По борбата с корупцията по границите и местната власт, ЕК пише: „България успешно засили усилията за борба с корупцията по границите. Решението да се затворят безмитните магазини и бензиностанции се посочва от България като едно от най-големите й постижения. Остават обаче проблемите с други области като образование и здравеопазване и купуване на гласове на избори.

6. По целта за прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност и прането на пари се казва: „Много малък реален напредък. Нисък брой на дела за организирана престъпност

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase