Депутатите гласуваха доверие на кабинета. Снимка: Булфото
fallback

Народното събрание отхвърли вота на недоверие към правителството заради политиката в образованието.

Гласуваха общо 222 депутати.

За бяха 61, против - 160, един се въздържа.

Вотът за недоверие беше подкрепен от депутатите от опозицията - ОДС, ДСБ, Атака и БНС. Въздържалият се народен представител е независим.

Останалите независими депутати гласуваха против вота. Партиите от тройната коалиция също гласуваха против.

„Трите опита за тестване на здравината на правителството не успяха“.

Това бяха думите на премиера Сергей Станишев, след като вота за недоверие за кризата в образованието бе отхвърлен.

Премиерът благодари на народните представители, които подкрепиха правителството.

„Всеки един от вотовете на недоверие е отправян на базата на политики в сектор, който се ръководи от една от партиите в управляващата коалиция. Явно това е опит да се тества здравината на коалицията, но е неуспешен“, каза Станишев.

„Безпрецедентно е това, че вотът на недоверие се провежда в предизборна ситуация и по време на стачка. Дори на учителите им беше ясно, че са нереалистични исканията за 100% увеличение на заплатите в условията на валутен борд“, заяви още той.

„Днес образованието е далеч от това, което искаме да видим и като заплащане и като качество, и като конкурентноспособност на пазара на труда на завършилите училище. Заради това образованието трябва да бъде приоритет на правителството и на държавата. От вчерашната дискусия стана ясно, че опозицията не предлага друго от това, което се реализира като реформи в сектора от правителството и тезата, че нямаме визия, не издържа“, допълни той.

„За първи път има стратегия за развитие на образованието, а от стачката стана ясно това, че трябваше да я прилагаме по-бързо. В резултат на реформите, заложени в програмата, могат да се постигнат по-високи заплати на учителите, но това също така ще доведе и до по-високо качество. Друг извод е, че обществото няма достатъчно информация как се изразходват средствата от държавния бюджет. Трябва да обясним по-подробно това при обсъждането на бюджета за следващата година, защото в противен случай се получават манипулации“, посочи още премиерът.

Вотът бе внесен от опозицията заради разпада на държавната политика в областта на образованието.

Под искането се разписаха 64 народни представители от ДСБ, ОДС, БНС, Атака и независими.

В мотивите на опозицията е записано, че управляващата коалиция няма визия за развитие на образованието.

Това е третият вот на недоверие към правителството на Сергей Станишев.

Първият беше за несправяне с бедствията, а вторият - за здравеопазването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

ед

преди 16 години

Настоящата картина е следствие на евтина демагогия: имаше подходящ момент (до към шестия-седмия стачен ден) за започване на преговори чрез задълбочен анализ и градивно обсъждане на предложения, удовлетворяващи и икономическите претенции на стачниците и възможностите на републиканския бюджет (учителите са отговорни хора). Нашите властници, обаче подходиха с надменно мълчание, подходящо за управници от преди поне два века и закономерното следствие е настоящата безизходица. "Изход", разбира се, ще има, но с неизбежни негативни резултати: ощетени ученици, изнервени родители, омерзени и унизени учители. Това вече е противопоставяне в което победители не може да има и от него България дълго ще бере горчиви плодове. Виновните трябва да бъдат наказани. Българският народ възложи на своите избраници да управляват България, но те се оказаха неспособни - нека ги принудим да напуснат заеманите от тях длъжности и за в бъдеще да избираме хора, които не само говорят красиво, но и имат уменията и волята да работят резултатно. Само глупакът плаща за зле свършена работа. Ние плащаме на тези хора с доверието си - на избори гласуваме за тях, но те не оправдаха нашето доверие. Време е ние да проявим отговорност - да им отнемем доверието и никога вече да не гласуваме за партии и хора неспособни и с нисък морал.

36

stanu6esku

преди 16 години

на тази българска робска психикаКойто и да се качи горе все тая.Крадат...и пак крадат! Парите на България са само за шепа хора, дано се наживеят на този свят, че в ада ще горят!Ей, сбъркал си адресатези приказки ги приказвай на управниците за които едно кюфте е по 0.20 лв и джобните им за един ден са колкото една учителска заплата.Не всички учители преподават частни уроци, но това е вид труд, а всеки труд се заплаща!!!Нали така, злобарче?Само учителите ли си пият кафето в междучасията -тогава имат право, а не като другите професии в работно време!Защо се настройват родителите срещу нас, нима те не виждатзащо на политиците и богаташите не им пука кога ще започнат учебните занятия? Защо ли да им пука, тяхните деца учат в чужбина.Това родителите го разбраха, проумяха.Те също виждат, че и ние имаме деца като тях и ни сме родители и сега нашите деца И ГЛАДУВАТ!

35

itso

преди 16 години

какъв рекет родителю ? Не усещаш ли, че кадърните хора се махнаха от училищата.. Да не говорим, че ако вместо споразумение се стигне до ново унижение ще се махнат и останалите кадърни. След като се пенсионират старите учители ще останат само ***. Честито да ти е, и на децата ти

fallback