fallback

Подготвят промени в частното пенсионно осигуряване, които имат основна цел да увеличат доходите за старост и да гарантират адекватни пенсионни плащания, съобщават от Комисията за финансов надзор (КФН). Какво ще се промени?

"Законодателните промени все още не са факт. Работи се в КФН заедно с пенсионноосигурителните дружества. Първият стълб са пенсиите от НОИ; вторият стълб са личните партиди и всички натрупани суми зависят от личните ни вноски; третият стълб е доброволното осигуряване. С настоящата демографска картина държавните фондове трудно могат да издържат да изплащат адекватен размер на пенсиите. Сега се фокусираме върху втория стълб, където са нашите лични вноски и как да бъдат управлявани по-добре", обясни Мария Минчева от Българската стопанска камара (БСК) в "България сутрин".

"В момента всички средства от пенсионното осигуряване се влагат консервативно. Идеята е човек да избира неговите средства да бъдат влагани в по-високо рискови инструменти за по-висока доходност. Степента на риск е съобразена с възрастта на човек. Би могло да се позволи на пенсионните дружества да инвестират средства в местната икономика - да финансират дружества, които да развиват нашата икономика", каза още гостът на Bulgaria ON AIR.

Според Минчева сега е моментът да подсигурим финансовото си бъдеще. По думите ѝ трябва да има много добра информационна кампания, която да залегне в образователните програми, за да знаят младите хора как да управляват парите си и пенсионните си спестявания.

"Парите са лични и се натрупват в индивидуална сметка. Сумите се наследяват в случай на смърт на осигуреното лице. Колкото повече внасяте, толкова повече ще получавате. Има възвръщаемост. Предложенията са в посока да се получи по-висока доходност в целия жизнен цикъл на едно лице", подчерта Минчева.

Вижте видео с целия разговор

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 1 месец

Частните пенсионни фондове ще инвестират в биткойни, пирамиди на стартъпи. Това е следващият голям грабеж. Печалбите за тях, загубите за "поелите риска и подписали се". Какви специалисти са? Никакви специалисти на издръжка на държавата и вноските на работниците. Харчат от парите, сега ще стават "Българският Уолстрийт".

25

Анонимен

преди 1 месец

Частните фондове искат да играят на американската борса и да грабят и да дават на пенсионерите по 1-2 процента годишно, ако спечелят. Ако загубят, да се оправдаят с падащите пазари. Частните пенсионни фондове стават хазартни играчи с хазартна зависимост.

24

Анонимен

преди 1 месец

Преди 1989 хората взимаха по 150-200-300-400 лева пенсия, без работещите в ТКЗС, които не се осигуряваха. Тези 150-400 лева пенсия от онова време отговарят на около 3000-8000 лева пенсия сега. Е, нямаме пари, но имаме банани и тоалетна хартия

fallback