Снимка: БГНЕС

Милиони печелят частните пенсионни дружества от събираните пари за втора песни и такси. Данните от Комисията за финансов надзор показват, че за изминалата година приходите на дружествата, управляващи универсални, доброволни и професионалните пенсионни фондове, от такси са в размер над 251 млн. лв.

Частните пенсионни фондове събират от парите на осигурените няколко вида такси. За осъществяване на дейността по допълнително задължително пенсионно осигуряване и за управление на пенсионните фондове и на фондовете за извършване на плащания (откъдето изплащат пари на пенсионерите) събират две основни такси в полза на пенсионните дружества.

Първата е удръжка от всяка осигурителна вноска в размер до 3,75%, както е записано в текстове от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Освен това дружествата събират и инвестиционна такса в размер до 0,75% годишно, изчислена върху стойността на нетните активи на пенсионния фонд. За управление на фондовете за изплащане на пожизнени пенсии и фондовете за разсрочени плащания събират годишна такса в размер до 0,5 на сто от стойността на нетните активи на фонда.

Само за първите три месеца на настоящата 2024 година приходите на пенсионните дружества от такси са в размер на 69,35 млн. лв., допълва “Труд”. Събираните от парите на осигурените такси дават възможност на пенсионните компании да реализират големи печалби.

Работоспособните, които са в или предпенсионна възраст и имат пари в такива фондове са малко над 58%. С други думи малко над 18 хиляди вече са достигнали пенсия, но нямат достатъчно натрупани пари в универсалните пенсионни фондове за пожизнена пенсия и затова взимат парите си на разсрочени плащания. Това представляват близо 86% от всички, които вече получават пари от универсалните фондове. Според Кодекса за социално осигуряване, размерът на пожизнената пенсия от универсален пенсионен фонд не може да бъде по-малък от 15% от минималната държавна пенсия за стаж и възраст в момента на отпускането є.

В момента минималната държавна пенсия за стаж и възраст е 580,57 лв., което означава, че отпусканите сега пожизнени пенсии не може да са по-малки от 87 лв.

Размерът на разсрочените плащания не може да бъде по-малък от 15% от минималната пенсия и по-голям от минималната пенсия към момента на отпускането им. Данните на КФН показват, че повечето хора, които вече получават пари от универсалните пенсионни фондове, ще продължават да ги взимат по-малко от една година. Това са 12 431 души, или 58,7% от всички, които вече взимат пари от универсалните фондове. След една година те ще разчитат само на държавната пенсия.

5159 души ще получават разсрочени плащания от универсалните пенсионни фондове между една и три години, показват данните на КФН. А едва 575 души ще взимат разсрочени плащания повече от три години. Средният размер на разсрочените плащания е 448 лв., което е близо до действащата до 1 юли минимална пенсия. Оказва се, че хората, след като видят, че така или иначе няма да получават пожизнена пенсия, предпочитат да вземат парите си за кратък период от време, за да не бъдат обезценени спестяванията им от инфлацията.

Пожизнените пенсии от универсалните пенсионни фондове може да бъдат три вида - без допълнителни условия, с период на гарантирано плащане и пожизнена пенсия с период на разсрочено изплащане. При първия вид пожизнена пенсия човек взима една и съща пенсия до края на живота си, като може да има малки индексации през годините от реализираната доходност от управление на парите. При втория вид пенсия има гарантиран период на получаването є и, ако човек почине преди изтичането на този период, останалите пари получават наследниците му. При третия вариант първоначално човек може да получава по-големи суми на разсрочено плащане, а след това пожизнено да получава по-малка пенсия.

Данните на КФН показват, че само 69 души от тези с достатъчно пари за пожизнени пенсии са избрали пенсия без допълнителни условия, а средната сума, която получават е едва 89 лв.

Хората, които са избрали втория вариант с период на гарантирано изплащане са малко повече - 381 души, като те получават средно по 80 лв. на месец. Най-голям е делът на хората, които искат по-бързо да получат парите си. 2563 души, или 85% от хората с пожизнени пенсии, са избрали варианта на пожизнена пенсия с разсрочено изплащане. Това означава, че в началото те ще взимат по-големи суми - средната изплащана пенсия е в размер на 258 лв., а след това ще получават по-малки суми.

Повечето хора избират именно този вариант, за да вземат повече пари в началото след пенсионирането си и така парите им да не бъдат обезценени от инфлацията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase