Снимка БГНЕС Последният конкурс за нотариуси през 2018
fallback

562-ма души са подали документи за участие в конкурса за нотариуси. 300 кандидати обаче не са изпипали документите си и засега не са допуснати до участие. Те имат 7 дни, броени от 5 юни, за да отстранят нередностите. Ако не го сторят, няма да участват в конкурса, пише "Лекс".

Списъкът с проблемите в заявленията на кандидатите е впечатляващ и поставя под съмнение сериозността на намерението им да участват в конкурса. Много, например, не са приложили документ, удостоверяващ идентичност на лице с различни имена. Други не са подали документи, че имат изискуемия 3-годишен юридически стаж.

Трети не са подали декларация, с която да удостоверят, че нямат друго гражданство освен българско, на страна от ЕС, Европейското икономическо пространство, или Швейцария. Четвърти не си направили труда да представят актуален документ за месторабота, а други пък нямат актуално удостоверение, че не страдат от психическо заболяване.

Писменият изпит на допуснатите кандидати ще е на 25 август. От обявените за запълване 52 места 42 са вакантни, а 10 - новооткрити. 4 от новите места са в София, а по едно във Велинград, Девин, Момчилград, Радомир, Сливница, Царево.

Последният конкурс за нотариуси беше през 2018 г. В началото на 2023 г. тогавашният служебен правосъден министър Крум Зарков обяви проект за конкурс за общо 52 места, но последваха куп жалби на нотариуси, заради които конкурсът остана на трупчета. Едва година по-късно Върховният административен съд (ВАС) го "пусна". Следващото, което трябваше да бъде направено е той да бъде обявен. Това така и не беше сторено по времето на кабинета "Денков" от министър Атанас Славов. Направи го приемникът му - служебният министър и бивш зам.-главен прокурор Мария Павлова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

българин

преди 3 седмици

Напълно е възможно нотариуската да е права! И аз съм имал такива казуси-на практика вие сте минали сделката но това не я прави напълно законна - тоест тя е оспорима(ако някой подаде аргументирано жалба) или примерно сте купили имот но с тежест-тоест сделката е наред но самия имот е проблемен.Примерно сградата има акт16 но еркерчето е в нарушение на ЗУТ.И ако има жалба-ще проверят точно това и може да се окаже че е в нарушение нищо че има разрешение за ползване.Тогава ще поискат промени в еркера

15

баба мара

преди 3 седмици

5000 лв за прехвърляне на апартамент от баба на внучка как няма да се натискати искат всички документи ти да ги намериш и да занесеш папката разнасят сенот актове и егн на поразия по различни гишета а това трябва да го прави електроннонотариусът за минути

14

жорето

преди 3 седмици

Ами че той да си намери печата в чекмеджето - такса 2Кр да го вдигне - 2К, да го сложи - 2к. Затова

fallback