Снимка: Bulgaria ON AIR

В рамките на 10 години са реализирани около 4 хиляди процедури по донорство на яйцеклетки и сперматозоиди. Това се случва благодарение на фондация "Майки за донорство". Благотворителната организация е успяла да помогне над 1000 семейства за инвитро процедури. Виктория Георгиева, която е председател на фондацията, каза, че темата се говори изключително малко.

"Донорството е един невероятен акт, бил той за яйцеклетки, сперматозоиди или трупно донорство. В 21 век, за да я има тази процедура, означава че няма как науката да напредва толкова, ако я няма Божията помощ в нея. Този акт донася някъде на някого цялата любов на света", каза Виктория Георгиева от Фондация "Майки за донорството" в студиото на "България сутрин".

Георгиева каза, че донорите няма как да имат претенции върху родените с техни яйцеклетки или сперматозоиди деца. Те даряват доброволно само генетичен материал. “Когато расте в друга утроба - той е дете на тези мъж и жена, които са го родили и на които казва "мамо" и "татко".

От фондация "Майки за доноство" допълват, че вносът на яйцеклетки демонитвира българските донори. "Българската майка си казва: "След като за пациента дали ще купи от чужбина или моите дарения, защо да давам 13 дни от моя живот".  Това убива желанието за даряване и това от 2 години насам е в статистиката", коментира Виктория Георгиева.

Пред Bulgaria ON AIR Георгиева призова клиниките за инвитро да стимулират българското донорсво.

"Над 5 000 се включиха в каузата, от тях 4 000 станаха донори. 70 000 семейства чакат, има списък на чакащи, трябва да има съвпадение между реципиент и донор. ИА "Медицински надзор" осъществява контрол. За един месец става процедурата с донори от чужбина,  резултатите там не са толкова добри. Това е световна статистика. Година се чака с български донори, но успеваемостта е по-голяма", обясни Виктория Георгиева.

Геогиева обясни, че всяка жена до 38 години, която има поне едно дете, може да бъде донор на яйцеклетки. Изискването при мъжете е да са до 45 години. Правят се много изследвания, които бавят процедурата, но това увеличава успеваемостта. "Усилията са много, тъжните моменти са повече от щастливите и когато си казвам "не мога повече", се ражда някое бебе. Успехът не е голям, ще успеем, когато няма да има нужда от "Майки за донорство", завърши Георгиева.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase