Снимка: архив, БГНЕС

През 2023 г. жилищният пазар в България трайно отстъпи от достигнатите многогодишни върхове в активността през 2021 г. и първата половина на 2022 г. Сделките с имоти намаляват вече пет поредни тримесечия и на национално равнище през третото на тази година (последното, за което са публикувани данни от Агенцията по вписванията) достигнаха най-ниското си ниво от 2010 г. насам.

Спадът в търсенето е факт, който дори някои агенции за недвижими имоти признават. По данни на „Адрес“ през тази година за една нова оферта на пазара в София е имало един купувач, докато през 2021 г., когато сделките нараснаха значително, на един новоизлязъл продавач на пазара са се падали 2,4 купувачи. Други консултанти изтъкват факта, че сделките намаляват спрямо върхови нива в предишните две години и в големите градове като София, Варна и Бургас те все още са над нивата през предпандемичната 2019 г.

Въпреки намалялата активност от купувачите агенциите за недвижими имоти отчетоха умерен ръст на цените през тази година. По данни на Bulgarian Properties в София той се е забавил до малко под 6% на годишна база през третото тримесечие, а цените са останали почти без промяна в различните периоди на 2023 г. Така средната цена на жилищата към края на третото тримесечие е достигнала 1550 евро на кв. м по данните на компанията. От Националния статистически институт (НСИ) отчетоха ръст от 9,2% в цялата страна през третото тримесечие и със 7 на сто в София. България се озова на второ място сред най-бързо растящите жилищни пазари в ЕС през второто тримесечие, отстъпвайки само на Хърватия. В друга класация на консултантската компания Knight Frank страната ни беше поставена на шесто място сред 56 страни в света по най-бърз ръст на цените на жилищата.

Данни на Imoti.net сочат, че към ноември 2023 г. най-силен годишен ръст на цените на жилищата в София отбелязва кв. „Хладилника“ с 18% до 2091 евро на кв. м за двустайните апартаменти и 24 на сто до 2265 евро на кв. м за тристайните. Силни ръстове на цените има също в „Оборище“, „Кръстова вада“ и „Стрелбище“, а най-скъпи са жилищата в „Лозенец“ и „Изгрев“ – малко над 2900 евро на квадрат за двустайните жилища и над 3000 евро на кв. м за тристайните.

В Пловдив цени на жилищата под 1000 евро на кв. м има само в един от обхванатите 16 квартала, в централната част на града те надхвърлят 1600 евро на кв. м.

Във Варна цените са нараснали във всички 18 анализирани квартала, в 7 от които с двуцифрен темп. В най-търсените квартали в морската столица – „Гръцка махала“ и „Морска градина“ цените надхвърлят 2000 евро на кв. м.

В Бургас цени на жилищата под 1000 евро на кв. м има само в един от изследваните квартали – „Меден рудник“, в останалите те се движат между 1100 и 1600 евро на кв. м. Важно уточнение е, че данните отразяват само офертни цени, които може да претърпят изменения до реалното сключване на сделка. Брокери на недвижими имоти коментират, че в много случаи купувачите успяват да намалят началната продажна цена на имота и сделките се сключват след направен компромис от продавача.

„Интересът за разглеждане на имотни обяви значително се увеличи през втората половина на 2023 г.“, коментира Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net. В началото на годината тя отчита известно намаляване на интереса заради прогнозите за евентуално покачване на лихвите по ипотечните кредити и драстичен спад на цените на жилищата. Стойчева обобщава годината като по-спокойна и балансирана за жилищния пазар в сравнение с 2022 г., с по-висок брой сделки в сравнение с периода преди пандемията.

Целия материал четете на
Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase